Zabawki a rozwój dziecka

gimswiatki 0
Zabawki a rozwój dziecka

Zabawki a rozwój dziecka: zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Towarzyszą dziecku od momentu narodzin, przez kolejne długie lata. Zmieniają się one wraz z potrzebami i oczekiwaniami ich najmłodszych odbiorców. Rodzice nie zawsze jednak wiedzą, w jaki sposób wybrać te odpowiednie, które sprawią dziecku radość i jednocześnie będą również pozytywnie oddziaływały na rozwój młodego człowieka.

Na co zwracać uwagę wybierając zabawki dla dziecka?

Zabawki a rozwój dziecka
Zabawki a rozwój dziecka

Produkty dla dzieci, które są oferowane przez sklepy, potrafią wprawić w zakłopotanie. Wybór jest ogromny, dlatego też należy odpowiednio przemyśleć swoje zakupy. Rodzice małych dzieci bardzo często stosują zasadę, iż kupują to, na co dziecko zwróci uwagę. W tym celu do sklepu wybierają się wraz ze swoją pociechą i obserwują jej reakcje. Po pewnym czasie można zauważyć czym szczególnie interesuje się maluszek, a za czym niespecjalnie przepada. Oczywiście z biegiem czasu pewne upodobania mogą ulec zmianie. Mimo wszystko zyskujemy gwarancję, że w tym konkretnym momencie czasu, kiedy to dziecko zwróciło na dany produkt samodzielną uwagę, sprawimy mu zakupem dużą radość.

Warto wprowadzić w życie taką metodę i nie kierować się przy wyborze produktów dla dzieci jedynie własnymi upodobaniami. Nasze dziecko może mieć bowiem zupełnie inne oczekiwania. Samodzielny wybór dziecka jest bardzo ważnym elementem. Nie oznacza to jednak, że należy dokonywać zakupu za każdym razem, kiedy będzie tego chciało dziecko. Oczywistym jest, że zawsze należy zachować zdrowy rozsądek.

Dobre znaczy drogie?

Produkty dla dzieci mogą być niezwykle kosztowne. Czy tylko takie są gwarantem odpowiedniej jakości? Cena nie powinna stanowić jedynego kryterium. Bardzo często zdarza się bowiem, że to właśnie stosunkowo tanie lalki i misie, będą stanowić dla dziecka jego ulubioną zabawkę. Nie zawsze należy ulegać modzie i inwestować w drogie, reklamowane zabawki.

Wpływ zabawek na rozwój dziecka

Przy wyborze zabawek należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Tego rodzaju produkty powinny wspomagać rozwój młodego człowieka, ale przede wszystkim muszą być dla niego bezpieczne. Oczywiście nie wszystkie zabawki, którymi dysponuje maleństwo, muszą mieć walory edukacyjne. Rolą zabawek jest również sprawianie radości. Sam rozwój może być również pobudzany w inny sposób, jak na przykład kontakt ze swoimi rodzicami lub rówieśnikami.

Produkty dla dzieci posiadają również specjalne oznaczenia. Zawierają one informację o wieku dziecka, dla którego został przeznaczony dany produkt. Jeśli na metce znajduje się znak CE – oznacza to, że zabawka ta spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. Można na nich znaleźć również wszelkiego rodzaju atesty, które stanowią gwarancję bezpieczeństwa danego produktu.

Pierwszy rok życia dziecka

Na samym początku życia dziecka, warto jest skupić się na wyborze zabawek, których podstawowym celem będzie stymulowanie zmysłów maleństwa i rozwój jego koordynacji. W tym celu warto wybierać te o zróżnicowanych kolorach oraz wydające różnego rodzaju dźwięki. Nie należy również przesadzać z ich ilością. Małe dziecko nie potrafi bawić się kilkoma zabawkami jednocześnie. Zwykle skupia ono swoją uwagę jedynie na jednym elemencie.

Dziecko rośnie, zabawki się zmieniają

Kiedy dziecko rośnie, zakupywane produkty dla dzieci zmieniają swój charakter. Dwuletnie dziecko może już na przykład z powodzeniem bawić się różnego rodzaju klockami. Dobrze jeśli w tym okresie życia będą one jeszcze stosunkowo duże. Po pierwsze pozwoli to dziecku samodzielnie budować, po drugie będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze z uwagi na zagrożenie połknięcia małych elementów w przypadku mniejszych odpowiedników.

Warto zainwestować również we wszelkiego rodzaju zabawki przeznaczone do kąpieli. Tego rodzaju produkty dla dzieci pozytywnie działają na rozwój zmysłów dziecka. Poza tym sprawiają, że sama kąpiel kojarzy się maluszkowi z czymś przyjemnym.

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne cieszą się w dzisiejszych czasach coraz większym powodzeniem. Produkty te rozwijają właściwe reakcje u dziecka i korzystnie wpływają na rozwój jego zmysłów. Kolejną korzyścią jest poprawa zdolności manualnych malucha. Zabawki tego typu pobudzają również wyobraźnię oraz koordynację ruchową.

Produkty dla dzieci w postaci zabawek interaktywnych mogą występować na przykład w formie interaktywnych instrumentów muzycznych, które wydają dźwięki, grają melodie oraz świecą różnymi kolorami. Mogą to być również rozwijające manualnie zabawki, których celem staje się dopasowanie odpowiedniego klocka do pasującego otworu.

Dla starszych dzieci dobrym wyborem mogą być różnego rodzaju tablice, zawierające przesuwne elementy lub magnetofony oferujące funkcję nagrywania.

Rodzaj zabawek zależeć będzie w głównej mierze od wieku dziecka, a także jego zainteresowań. Najważniejsze jest jednak, aby korzystając z tego rodzaju produktów dobrze się bawiły, były bezpieczne oraz rozwijały szereg swoich umiejętności. Zabawki są bowiem bardzo ważnym elementem życia każdego młodego człowieka i nie sposób sobie wyobrazić spędzenia tego wspaniałego okresu bez nich.