Jak dbać o zęby u maluchów?

Jak dbać o zęby u maluchów? Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna i trzeba jej uczyć od najmłodszych lat. Stan uzębienia kilkulatków w naszym kraju jest fatalny. Wiele dzieci zmaga się z próchnicą spowodowaną nadmiernym spożywaniem cukru i nie myciem zębów. Ciągle mówi się o powrocie opieki dentystycznej do szkół i przedszkoli, jednak to nie stomatolog a przede wszystkim rodzice powinni zadbać o zdrowy uśmiech swoich pociech. Dbania o zęby powinniśmy już uczyć najmłodszych, u których pojawiają się pierwsze zęby.

Pierwsze ząbki

Niewiele rodziców niestety zdaje sobie sprawę, że o zdrowy uśmiech trzeba zacząć dbać od pojawienia się pierwszych ząbków. Nawet jeśli na początek wyjdą dwa górne ząbki a potem długo nie będą wychodziły następne. Panuje błędne przekonanie, że skoro to są mleczne zęby, które i tak wypadną to nie ma potrzeby, by przesadnie o nie dbać. Nic bardziej mylnego. Wszechobecna próchnica pojawia się już na pierwszych ząbkach i jest ona zagrożeniem nie tylko dla samych zębów. Powoduje ona poważne stany zapalne, które mogą wpływać na stan całego organizmu. Dlatego u stomatologa pojawiają się już 2-3 latki z poważnymi problemami. Coraz częściej dentyści muszą usuwać zęby u małych pacjentów z powodu dużej próchnicy.

gabinet stomatologiczny dla dzieci

Dbanie o pierwsze ząbki nie jest niczym trudnym. Jeszcze przed ich pojawieniem się można zakupić specjalną nakładkę na palec, którą można oczyszczać dziąsła. Przyniesie to również ulgę maluchom przy bolesnym ząbkowaniem. Początkowo takie zabiegi można wykonywać samą wodą bez pasty do zębów. Zapobiegnie to np. powstawaniu pleśniawek. Gdy pojawią się pierwsze ząbki możemy już kupić miękką szczoteczkę przeznaczoną do mycia pierwszych ząbków. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniej pasty do zębów, nie dajmy się zwieść kolorowym opakowaniom. Wiele past zawiera cukier lub inne substancje słodzące, które mają poprawić smak. W rezultacie taka pasta bardziej szkodzi niż pomaga. Dlatego kupmy profesjonalną pastę z bardzo dobrym składem.

Przykład idzie z góry

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i wykonywać z nimi codzienne czynności. Dlatego jeśli sami unikamy wizyt u stomatologa to ciężko nam będzie namówić pociechę d regularnych wizyt. Tak samo jest z myciem. Kiedy dzieci widzą swoich rodziców myjących zęby to chętnie ich naśladują. Najlepiej od razu zadbać o taki wspólny nawyk. Już od małego możemy wspólnie z dzieckiem myć zęby. Już dbając o pierwsze ząbki można chwilę myć samemu zęby dziecka a potem oddać mu szczoteczkę, żeby samo spróbowało. W tym czasie my bierzemy swoją szczoteczkę i maluch będzie próbował nas naśladować.

Jeśli wizyta u stomatologa budzi w nas lęk, a mamy już dzieci, to musimy spróbować go pokonać dla nich. Dając im dobry przykład, chodząc regularnie do dentysty na pewno łatwiej im będzie wyrobić w sobie taki nawyk na przyszłość. Dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie dla siebie zadbać o swój zdrowy uśmiech to zróbmy to chociaż z myślą o swoich dzieciach.

Wizyty u dentysty

stomotolodzy

Pierwsze wizyty u stomatologa powinny już się odbyć u kilkulatków. Warto wybrać się na taką wizytę kontrolną. Dentysta oceni, czy zęby prawidłowo rosną i czy nie pojawia się próchnica. Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego gabinetu i lekarza. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziecka do swojego stomatologa. To, że jest on odpowiedni dla nas to nie oznacza, że będzie umiał sobie poradzić z małym dzieckiem. Dlatego warto poszukać gabinetu, który specjalizuje się w leczeniu zębów u najmłodszych pacjentów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze dziecko nie przestraszy się wizyty i będzie chętnie wracać do dentysty.

Stomatolog specjalizujący się w leczeniu dzieci ma odpowiednie podejście, które pozwoli na opanowanie lęków. Również gabinety są specjalnie przygotowane, kolorowe, by zachęcić malucha do odwiedzin. Co również ważne leczenie mleczaków różni się trochę od standardowego. Dzięki nowym metodom mali pacjenci mogą sobie wybrać kolor plomby, która ozdobi ząbka. Są to zęby mleczne więc przez kilka lat dziecko będzie mogło się pochwalić kolorowym uśmiechem.

Gadżety zachęcające do dbania o zęby

Jak dbać o zęby u maluchów?

Dzieci uwielbiają postacie z bajek czy superbohaterów, którzy mogą pomóc również zadbać o zdrowe zęby. Jeśli nasza pociecha ma problemy z myciem zębów to musimy poszukać rzeczy, które zachęcą ją do mycia zębów. Zapytajmy też naszego stomatologa, czy nie może czegoś polecić. Na rynku dostępnych jest wiele serii szczoteczek i kubków z bohaterami bajek, które uwielbiają dzieci. Wybierzmy taki zestaw, który na pewno spodoba się naszemu maluchowi. Takie zakupy można zrobić wspólnie, by nasze dziecko samo wybrało, jakiej szczoteczki chce używać.

Można również zakupić specjalne pasty barwiące zęby. Tu jednak musimy być bardzo ostrożni w wyborze i czytać etykiety. Często niestety takie barwniki zawierają szkodliwe substancje, więc taka zabawa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tak samo sprawa się ma ze smakowymi pastami, na pewno zachęcą kilkulatka do mycia zębów, ale jeśli będą zawierać cukier to takie mycie zębów na nic się zda.