Jak zadbać o komfort konia

gimswiatki 0
Jak zadbać o komfort konia

Jak zadbać o komfort konia – jeźdźcy konni to osoby empatyczne, ponieważ obcowanie z przyrodą, a w zasadzie z jej pięknym tworem – koniem – wzbudza w człowieku wiele pozytywnych emocji i skłania do troski o dobro drugiej istoty. Troska ta może przejawiać się w różny sposób. Jedni będą czule przemawiać do konia i głaskać go delikatnie, inni objawią swe uczucia w formie użytecznych prezentów, takich jak siodło czy wygodny czaprak.

Wyposażenie się w odpowiedni ekwipunek nie zawsze jest proste. Jak wiadomo, każdy sklep jeździecki pragnie przekonać do siebie jak najwięcej klientów, ale nie każdy jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość i jakość towarów. Osoby uprawiające jazdę konną są zwykle dobrze zorientowane w swoich potrzebach. Potrzeby ich wierzchowców natomiast czasami pozostają większą zagadką. Dzieje się to z prostego powodu – konie nie mówią. Wydają pewne dźwięki, jednak nie są one w stanie precyzyjnie i zrozumiale określić, czego im brakuje i o czym marzą. W ogóle trudno stwierdzić, czy konie marzą o czymkolwiek. Zielona trawa, pachnące siano, szeroka łąka – możemy się tylko domyślać, czy dany koń rozmyśla o tych wspaniałościach w wolnych chwilach. Zwykle sądzimy, że zwierzęta są raczej skupione na bardziej przyziemnych sprawach. Jedną z nich jest na przykład wygoda podczas noszenia na swym grzbiecie człowieka. Ludziom trudno sobie wyobrazić, jak czuje się koń w takiej sytuacji. Można debatować nad końskim komfortem w kategoriach fizycznych oraz psychicznych. W tym drugim przypadku porządny sklep dla jeźdźców powinien spełnić swą rolę i dostarczyć jeźdźcowi i koniowi jak najlepszego sprzętu. Jeśli chodzi o dobrostan emocjonalny wierzchowca, wygodne siodło i ogłowie również mają na niego wpływ. Koń poobcierany na bokach lub z pokaleczonym językiem nie będzie szczęśliwy. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwego sprzętu.

Jak zadbać o komfort konia
Jak zadbać o komfort konia

To, co zakłada się koniowi na głowę, czyli ogłowie, powinno być jak najlepiej dopasowane do kształtu czaszki konia oraz jego nawyków treningowych. Warto także wziąć pod uwagę charakter zwierzęcia. Poszczególne elementy ogłowia mają bardzo duży wpływ na komfort konia podczas przejażdżki. Są takie, którym wystarczy najlżejszy sygnał ze strony jeźdźca, aby wykonać dany manewr czy zmienić prędkość jazdy. Inne natomiast prowadzą się trudniej, są mniej czułe lub mniej chętne do współpracy. Wynika to z wielu uwarunkowań, takich jak rasa konia, jego wiek, przeszłość, sposób użytkowania oraz wpływ poprzednich właścicieli. Jakieś znaczenie do pewnego stopnia ma także jego płeć. Dlatego podczas zakupów w sklepie dla jeźdźców trzeba mieć na uwadze wszystkie te czynniki, aby wybrać najlepszą opcję. Ogłowie bowiem składa się z wielu części i każda może występować w różnych wariantach. Niektóre konie nie mają nic przeciwko nachrapnikom, a inne ich nie tolerują. To tylko jeden przykład. Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy wyborze ogłowia jest wędzidło. Jest to element kluczowy. Wędzidła są produkowane w bardzo wielu rozmiarach i są ich różne rodzaje. Bez dobrego wędzidła cała współpraca z koniem może legnąć w gruzach. Jest wiele powodów, dlaczego tak może się stać. Chodzi między innymi o anatomię pyska konia, umiejętności jeźdźca i rodzaj aktywności, jaką się z koniem trenuje. Skoki przez przeszkody, wyścigi, konkursy ujeżdżeniowe, rekreacja – wszystko to wymaga innego wędzidła. Oczywiście są modele bardziej lub mniej uniwersalne, ale na dłuższą metę należy dobrać coś specjalistycznego i idealnie dopasowanego do danego konia. Dobry sklep dla jeźdźców posiada w swym zespole ludzi, którzy naprawdę dobrze znają się na tej sztuce i pomogą wybrać jak najlepszy model wędzidła, a także reszty ogłowia. Bywa, że poszczególne elementy można stosować zamiennie i na przykład mieć kilka wędzideł do tego samego ogłowia. Wszystko jest możliwe, jeżeli się trafi na fachową obsługę i dobry asortyment.

Oprócz wędzidła warto także skupić się na tym, co jest częściowo po stronie jeźdźca. Oczywiście chodzi o wodze, czyli długie paski, które przekazują sygnały pomiędzy człowiekiem i jego wierzchowcem. Mogą być one różnej długości, grubości i szerokości. Do tego zdarzają się wodze podwójne, jednak nie spotkamy ich przy rekreacyjnej jeździe i niezbyt inteligentnych koniach, ponieważ jest to już sprzęt dość specjalistyczny, stosowany na przykład przy ujeżdżeniu, czyli artystycznym wykonywaniu przez konia różnych figur, chodów i pląsów (oczywiście zgodnie ze standardami i pod stałą kontrolą jeźdźca). W wysokiej klasy sklepie dla jeźdźców będzie pod dostatkiem także takiego rodzaju rzeczy.

Wygoda konia oraz osoby która na nim jeździ to priorytety współczesnych miłośników tych pięknych zwierząt. Jak już wspomniano na początku, koń obolały to koń nieszczęśliwy, zatem zwierzę, któremu zapewni się maksimum komfortu będzie nie tylko nie nieszczęśliwe, ale na pewno wręcz uradowane możliwością ruchu na świeżym powietrzu w towarzystwie człowieka, którego darzy sympatią. Poza ogłowiem, które jest oczywiście niezwykle ważne, można też zatroszczyć się o jak najlepiej dobrane siodło i inne elementy osprzętu jeździeckiego.