Poduszki – jak wybrać?

gimswiatki 0
Poduszki - jak wybrać?

Poduszki – jak wybrać? Detal ma znaczenie. W szczególności gdy chodzi o aranżację naszego M – w końcu dom ma być oazą spokoju i miejscem, do którego będziemy chętnie wracać. Zasłony, kolor narzuty, czy poduszki sprawiają, że wnętrze nabiera życia – to właśnie takie małe detale potrafią stworzyć niebanalną atmosferę. Nadają one charakteru i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i ciepłe. Czym więc kierować się przy ich wyborze? 

Poduszki dekoracyjne – czym kierować się przy ich wyborze?

Poduszki - jak wybrać?
Poduszki – jak wybrać?

Wzory kolorowe, monochromatyczne, połyskujące lub stonowane – wybór jest ogromny! Ważne jest, aby poduszki dobrać do stylu panującego w naszym wnętrzu. Jeżeli jest to pokój w jasnych barwach, warto postawić na kontrast – do kanapy lub fotela dobierz poduszki w jaskrawych lub pastelowych barwach. Natomiast jeżeli jest to wzorzysta kanapa, która stanowi mocny element wystroju postaw na stonowane kolory – to pozwoli na zachowanie harmonii.

W ofertach sklepów znajdziemy szeroki wachlarz  poduszek dekoracyjnych – czarno białe wzory, poszewki wykonane z cekinów przywodzące na myśl styl glamour, geometryczne wzory w stylu retro, kwiaty w stylu vintage lub pastelowe kolory, które przywodzą na myśl skandynawski styl. Dzięki tak prostemu, a zarazem nieoczywistemu elementowi możemy stworzyć naprawdę świetny klimat w naszym wnętrzu – dodać mu przytulności, a zarazem szyku. Co więcej, jest to jeden z tańszych sposób na odświeżenie aranżacji wnętrza.

Do naszych wnętrz możemy zakupić gotowe już poduszki dekoracyjne, które są o wiele droższe od poszewek na poduszki, które można zakładać na wymienne wkłady.

Zasady, którymi należy kierować się przy wyborze poduszek dekoracyjnych

  1. Trzymaj się jednego stylu. W aranżacji wnętrz bardzo ważne są indywidualne upodobania – nie zapominajmy jednak o zachowaniu w naszym wnętrzu spójności i jednolitości. Postaw na jeden styl, a umożliwi Ci to uniknięcie chaosu. Jeżeli w urządzonym przez Ciebie pomieszczeniu znajduje się już jeden wyraźny element, jakim jest na przykład sofa w geometryczne wzory, nie dobieraj do niej poduszek wykonanych z cekinów. Możesz przesadzić z efektem, a całość może wręcz wyglądać kiczowato.
  2. Funkcjonalność i wygoda. To szczególnie ważne po powrocie do domu po ciężkim dniu w pracy. Wyobraź sobie tylko to uczucie odprężenia i komfortu, gdy możesz już wyciągnąć nogi na swojej ulubionej kanapie i położyć głowę na poduszce wykonanej z przyjemnego materiału. To właśnie czyni z poduszek dekoracyjnych jeden z ważniejszych elementów w aranżacji wnętrz – nie tylko zdobią, ale również zapewniają wygodę domownikom.
  3. Inspiruj się. Przy aranżacji wnętrz korzystaj z materiałów dostępnych w Internecie czy magazynach specjalizujących się w wystroju wnętrz. Inspiruj się, ale nie powielaj! Każdy wnętrze domu ma swój indywidualny charakter. A to dobrane przez Ciebie elementy jego wystroju wpływają na jego niepowtarzalność.

Ilość poduszek

Jaka ilość poduszek w naszym wnętrzu będzie wystarczająca? Wszystko zależy od rozmiaru sofy, czy fotela. Na sofie najlepiej prezentować się będzie od 5 do 6 poduszek, natomiast na fotelu dobrze wyglądać będzie jedna lub dwie poduszki – to pierwsza zasada aranżacji wnętrz. Druga zasada doboru poduszek do naszego wnętrza uzależniona jest od stylu w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Jeżeli stawiasz na klasykę to najlepiej sprawdzi się parzysta liczba poduszek o podobnych wzorach czy kolorach – najczęściej są to dwie poduszki, po każdej ze stron kanapy. Natomiast jeżeli pomieszczenie urządzone jest w stylu nowoczesnym, to możemy sobie pozwolić na nieparzystą liczbę poduszek.

Przy aranżacji wnętrz warto trzymać się szczególnie jeden zasady – duże poduszki układamy na zewnątrz, dobierając do nich mniejsze poduszki do środka. Jeśli jesteś odważna i lubisz eksperymentować to możesz sobie pozwolić na artystyczny nieład – poduszki w różnych rozmiarach i ilości mogą dodać pomieszczeniu dodatkowego efektu WOW!

Jak wybrać kolor poduszek?

To właśnie dobór koloru i wzoru poduszki może przesądzić o tym, czy nasze wnętrze zyska drugie życie! Czym więc kierować się przy wyborze koloru? Pogodą! Tak, pogodą aktualnie panującą za oknem. Kolory naturalne – turkusowy kolor morza, beż piasku, czy kolory jesieni: brąz, czerwień i pomarańcz mogą wprowadzić w nasze wnętrze harmonię i spokój. Architekci dobierając poduszki do wnętrz korzystają z koła barw, który znacznie ułatwia dobór koloru poduszek, czy innych elementów dekoracyjnych. Wydzielone są w nim 3 grupy kolorystyczne:

  • monochromatyczne – odcienie tego samego koloru.
  • pokrewne – kolory sąsiadujące ze sobą, taka kompozycja umożliwi nam wypoczynek w zaaranżowanym przez nas wnętrzu,
  • uzupełniające – barwa znajdująca się naprzeciw na kole, będzie doskonałym uzupełnieniem w dekorowaniu wnętrza.

Baw się! Aranżacja wnętrza powinna być dla Ciebie przede wszystkim dobrą zabawą. To Ty najlepiej znasz siebie, wiesz co Ci się podoba i jak ma wyglądać Twoje M. Eksperymentuj, baw się kolorami i wzorami – efekt może być naprawdę zaskakujący! Pamiętaj, że Twój dom definiuje Ciebie.