Czy warto korzystać ze skupu aut?

Czy warto korzystać ze skupu aut? Obecnie coraz większe zainteresowanie wśród posiadaczy aut budzi skup aut. Okazuje się, że zapewnia on nie tylko szybką sprzedaż, ale także szybki zakup samochodu. Warto jak najbardziej dowiedzieć się o tym jak działa skup aut.

Rozpoczęcie sprzedaży

W dzisiejszych czasach naprawdę wiele czynności wykonujemy nie wychodząc z domu, a więc przez Internet. Okazuje się, że również  w sieci możemy sprzedać samochód do skupu. Właśnie na internetowej stronie skupu nas interesującego zgłasza się bezpośrednio chęć sprzedaży auta. Najczęściej podczas zgłoszenia odpowiedzieć musimy koniecznie na kilka pytań, które przede wszystkim dotyczą technicznego stanu naszego pojazdu. Najczęściej zwykle skup aut za gotówkę również będzie chciał od nas podstawowe dane. Dla wszystkich osób, które sobie cenią formy kontaktu bardziej tradycyjne istnieje również możliwość nawiązania kontaktu bezpośrednio ze skupem. Zamiast wypełniania formularza oraz odpowiadania na pytania w sieci, można także na nie udzielić odpowiedzi telefonicznie. Obojętnie czy skorzystamy z pierwszej możliwości czy też z drugiej, to nie zabierze nam to zbyt dużo czasu.

W oczekiwaniu na odpowiedź oraz spotkanie

Zwykle nie otrzymamy od razu odpowiedzi od skupu, czy są zainteresowani naszym samochodem. Musimy nieraz na odpowiedź poczekać jakieś maksymalnie dwa dni. Jednak najczęściej jest to kilka godzin.

Jeśli sama odpowiedź będzie odmowna, to nie pozostaje nam nic innego jak poszukanie innego skupu aut. Jednak odpowiedzi odmowne dosyć rzadko się zdarzają. Przeważnie to otrzymujemy odpowiedź pozytywną razem z zaproszeniem na spotkanie. Na to spotkanie musimy się udać ze swoim samochodem, aby skup mógł go dokładnie wycenić.

Na spotkaniu tym rzeczoznawca, który oczywiście jest pracownikiem skupu, ocenia głównie techniczny stan samochodu. Właśnie na podstawie tejże oceny dokonywana jest końcowa wycena samochodu. W momencie tym należy być przygotowanym na to, że nie będzie to raczej wygórowana zbytnio cena. Każdy chce zawsze kupić możliwie najtaniej. Im skup auto taniej kupi samochód, tym będzie w stanie na nim więcej zarobić. Musimy być przygotowanym na negocjacje. Jak najbardziej są one dopuszczalne. Warto jednak ustalić kwotę, której chcemy się trzymać.

Dokonywanie wyceny własnej

Czy warto korzystać ze skupu aut?
Czy warto korzystać ze skupu aut?

Aby się nie dać oszukać na wycenie samochodu wiedzieć musimy ile nasz samochód jest tak naprawdę warty. Trudno to jednak samemu określić. Pamiętać jednak warto o tym, że właściciele samochodów znacząco przeważnie zawyżają jego wartość. Nawet nie chodzi o to, że chcą zarobić najwięcej, ale wydaje im się, że ich samochód jest o wiele więcej wart.

Dlatego również, przed wizytą w skupie aut powinniśmy się udać do rzeczoznawcy niezależnego. Wycena samochodu oczywiście nie jest darmowa, ale może to być dla nas inwestycja bardzo opłacalna. Po wycenie takie będziemy już wiedzieli, ile nasz samochód jest tak naprawdę wart. Auto skup nie zaoferuje nam nigdy takiej ceny, ponieważ nic by na tym nie zarobił. Musimy zatem się spodziewać troszkę niższej ceny. Ważne jest jednak to, aby nie było niższa o zbyt wiele. Musimy zatem sami sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile konkretnie wyceniamy czas, który uda nam się zaoszczędzić na sprzedaży samochodu. Następnie kwotę tą powinniśmy odjąć od realnej wartości naszego samochodu. Wynik tego równania oznacza jaka konkretnie będzie cena jaką próbować powinniśmy wynegocjować.

Dobre alternatywy dla skupu aut

Musimy wiedzieć, że z różnych przyczyn nie każdy z nas chce sprzedawać swój samochód w skupie aut. Są przecież sposoby alternatywne na sprzedaż samochodu. Jedną z możliwości jest skorzystanie z pośrednictwa jakiegoś komisu samochodowego. Musimy jednak zauważyć, że dla wielu osób, które ze sprzedażą pojazdów nie mają zbyt dużego doświadczenia, to komis się wydaje bardzo podobny do skupu. Oczywiście, pewnych podobieństw nie sposób zauważyć. Jednak generalnie, skup samochodów działa w zupełnie inny sposób.

W komisie auto po prostu zostawiamy po to, aby klienci potencjalni mogli je sobie oglądać. Promocją naszego samochodu zajmują się w tym wypadku pracownicy danego komisu. W komisie zwykle udaje się sprzedać samochód o wiele szybciej, aniżeli w bezpośredniej sprzedaży. Musimy jednak wiedzieć, że w bezpośredniej sprzedaży nie musimy nikomu płacić żadnej prowizji. W komisie jest to niestety konieczne.

Wydawać by się mogło, że niektóre komisy faktycznie mogą być pomocne, jednak w niektórych nie za bardzo opłaca się zostawić samochód. Niektóre komisy żądają bowiem tak wysokiej prowizji, że sprzedaż samochodów staje się całkowicie nieopłacalne za ich pośrednictwem. Jeśli więc zamierzamy skorzystać koniecznie z pomocy pośrednika, to warto poszukać komisy, który pobiera za to pośrednictwo rozsądną cenę.

Jak widać na załączonym obrazku nie ma już jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki konkretnie sposób jest sprzedać najlepiej samochód. Dla każdego bowiem inne rozwiązania może jak najbardziej być tym najlepszym rozwiązaniem. Dla każdego znajdzie się odpowiedni sposób.