Wizyta u ortodonty – jak wygląda?

gimswiatki 0
Wizyta u ortodonty - jak wygląda?

Wizyta u ortodonty – jak wygląda? Idealnie równiutkie zęby oraz perfekcyjny uśmiech to marzenie bardzo wielu osób. W spełnieniu tego marzenia pomoże nam z pewnością specjalistyczne leczenie ortodontyczne. Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ortodonty? Co musimy o niej wiedzieć? Czy jakoś szczególnie trzeba się przygotować? Sprawdźmy to.

Nie ma czego się bać

Wizyta u ortodonty - jak wygląda?
Wizyta u ortodonty – jak wygląda?

Dla co po niektórych pacjentów decyzja o podjęciu leczenia wiąże się bezpośrednio z koniecznością przełamania lęku. Niestety wiele osób zwleka jak może z wizytą w gabinecie dentystycznym. Przyczyną naszego strachu jest między innymi brak wiedzy dotyczącej przebiegu leczenia ortodontycznego oraz powielania nietrafnych stereotypów. Dlatego też musimy podkreślić, że zanim się zdecydujemy na leczenie, tym lepiej, ponieważ proste zęby nie tylko są ładne, ale także bardzo, ale to bardzo zdrowe. Każda osoba zastanawiająca się nad koniecznością leczenia swojego zgryzu powinna mieć świadomość, że krzywe zęby przyczyniają się do ścierania zębów, osadzania kamienia nazębnego, powstania próchnicy czy też innych poważnych chorób. Ich rozstaw nieprawidłowy może także zniekształcać rysy twarzy, utrudniać oddychanie, uniemożliwiać właściwe życie czy też powodować poważne wady wymowy. Ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie, jak i także na komfort psychiczny pacjenta, a w konsekwencji obniża samą jakość życia.

Kiedy należy umówić się do ortodonty?

Na pewno, gdy rozważamy wizytę u Ortodonta24 to mamy ku temu swoje powody. Bardzo ważne jest to, aby przed pierwszym spotkaniem z ortodontą zastanowić się nad tym, jaka w ogóle jest przyczyna oraz cel naszej wizyty. Dzięki temu lekarz pozna wszelkie nasze oczekiwania pod względem leczenia i w rezultacie zaproponuje nam rozwiązanie właściwe problemu. Osoby dorosłe do ortodonty zgłaszają się z przeróżnych przyczyn. Najczęściej chodzi o estetyczne kwestie. Każdy chce mieć piękny uśmiech oraz jednocześnie proste zęby. Jednak w co po niektórych przypadkach wada zgryzu rzutuje również na stan zdrowia pacjentów i niestety u nich wywołuje dyskomfort. Wówczas ortodontyczne leczenie jest wskazane ze względów medycznych. Jakie są wskazania główne do leczenia ortodontycznego u osób dorosłych? Jest to wada wymowy, zgrzytanie zębami, nieprawidłowe ustawienie uzębienia, krzywy zgryz, skierowanie od lekarza stomatologa czy też planowane leczenie protetyczne.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty zawsze ma charakter informacyjny. Jej celem jest sama ocena wady zgryzu. Wszelkie badania wykonane podczas pierwszej wizyty są całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne, a wizyta trwa mniej więcej pół godzinki. Podczas spotkania ortodonta https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/ przeprowadzi z nami rozmowę, aby móc poznać nasz problem oraz oczekiwania pod względem leczenia. Po wywiadzie ortodonta wykona badania standardowe. Sprawdzi nasze stawy żuchwowe, szerokość szczęk, stan uzębienia, a nawet to w jaki sposób oddychamy oraz przełykamy. Kolejny krok to już diagnostyka. Diagnostyka pozwala na rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości. Polega ona na wykonaniu modelu gipsowego zgryzu, jak i także zdjęć rentgenowskich. Badania te posłużą ortodoncie do wykonania wszelkich pomiarów. Dane w taki sposób pozyskane są oczywiście dokumentowane w karcie pacjenta. Ich analiza potrwać może nawet kilka dni. Tym samym wszelkie konkretne już informacje otrzymamy na kolejnej wizycie. Oczywiście nie będziemy musieli na nią czekać zbyt długo. Najczęściej właśnie po tych kilku dniach poświęconych na analizę wszelkich badań mamy już kolejny termin wizyty. Na pewno będziemy usatysfakcjonowani szybkim terminem i jednocześnie szybkim uzyskaniem wymarzonego celu.

Czy do wizyty u ortodonty należy się jakoś przygotować?

Zastanówmy się przede wszystkim, jaki jest powód naszej wizyty i określmy, co chcemy dzięki leczeniu ortodontycznemu osiągnąć. Jeśli posiadamy wyniki badań z leczenia dotychczasowego to weźmy je koniecznie ze sobą. Mamy na myśli tomografię 3D czy też zdjęcie rentgenowskie naszej jamy ustnej. Na sam koniec powiemy o czymś oczywistym. Przed wizytą u ortodonty należy zadbać o higienę jamy ustnej. Dokładne umycie zębów, nitkowanie oraz płukane płynem do jamy ustnej jest koniecznością. Jak widać na powyższym nie musimy obawiać się pierwszej wizyty u ortodonty. Nic nie będzie bolało. Nadszedł zatem czas, aby zrobić pierwszy krok ku swojemu pięknemu uśmiechowi, lepszemu samopoczuciu oraz zdrowym zębom. Na pewno lekarz ortodonta nam w tym pomoże. A jak trafić na dobrego ortodontę? Najczęściej jest tak, że trafiamy do ortodonty z polecenia swojego dentysty. Wówczas możemy mieć pewność, że ortodonta będzie dobrym specjalistą. Bardzo często jest także tak, że ortodonta stanowi duet ze stomatologiem. Dzięki temu wzajemnie się uzupełniają i udaje im się współpracować na korzyść swojego pacjenta. W takiej sytuacji każda ze stron jest w pełni zadowolona. Tak to właśnie prawidłowo ma wyglądać. Nie ma innej opcji. Dobry ortodonta i dentysta zajmą się naszym uśmiechem.