Rynek nowych mieszkań w Polsce

Rynek nowych mieszkań w Polsce – od kilkunastu już lat możemy obserwować w Polsce dużą aktywność deweloperów budujących nowe osiedla mieszkaniowe. Po wielu latach zastoju wreszcie w naszym kraju zaczęły pojawiać się liczne, nowoczesne inwestycje mieszkaniowe.

Jak wygląda obecnie pierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce?

Aktualnie w Polsce działa wielu deweloperów i na rynku nieustannie pojawiają się kolejni. Najbardziej aktywni deweloperzy działają w największych miastach, gdzie liczba nowych inwestycji jest naprawdę imponująca. Oczywiście również w mniejszych miejscowościach deweloperzy wznoszą osiedla mieszkaniowe. Najwięcej inwestycji skupia się w obszarze budynków wielorodzinnych. Zauważyć jednak należy, że obecnie buduje się dużo niższe bloki, bardziej kameralne i dotyczy to także największych miast. Oprócz bloków wielorodzinnych każdy duży deweloper oferuje także mieszkania w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i jednorodzinnej.

Czym różnią się współcześnie budowane mieszkania od lokali z rynku wtórnego?

Rynek nowych mieszkań w Polsce
Rynek nowych mieszkań w Polsce

Współczesne mieszkania budowane są z użyciem nowych technologii, dlatego są nowoczesnymi i ekonomicznymi lokalami. Wyglądają one bardzo ciekawie zarówno na zewnątrz jak i w środku. Jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd bloków wielorodzinny to odchodzi się już od stosowania jaskrawych elewacji na rzecz nowoczesnych materiałów takich jak szkło, beton czy kamień elewacyjny. Ważnym elementem mieszkań w blokach są balkony i tarasy, które w dzisiejszych czasach mają większe rozmiary, często są przeszklone i pozwalają na spędzanie na nich czasu wolnego w bardzo komfortowych warunkach. Każdy dobry deweloper dba także o otoczenie swoich inwestycji. W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i wydzielone miejsca parkingowe. Na każdym osiedlu są także place zabaw oraz pięknie zadbane tereny zielone. Część inwestycji, zwłaszcza w dużych miastach buduje się w systemie zamkniętym, gdzie domofon jest już przy bramie a środku budynku dyżurują firmy ochroniarskie.

Współcześnie oddawane do użytku mieszkania są także większe niż te budowane w epoce komunistycznej. Obecnie jest znikomy popyt na małe kawalerki, bo zmieniają się standardy i każdy chce mieszkać w dobrych warunkach. Tym, co odróżnia nowe mieszkania jest także fakt, że bardzo często spotykamy się w nich z kuchnią otwartą na salon. To rozwiązanie jest szczególnie preferowane przez młodych nabywców. Klienci cenią sobie także duże przeszklenia, dlatego mieszkania, w których w salonie jest wysokie okno tarasowe cieszą się sporym zainteresowaniem.

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Każdy dobry deweloper ma w swojej ofercie, co najmniej kilka inwestycji w danym mieście. Dzięki temu, jeśli ktoś szuka mieszkania ma duży wybór, bo może obejrzeć kilka mieszkań w inwestycji w centrum i jednocześnie sprawdzić, jakie mieszkania są do nabycia na peryferiach miasta. Ceny nowych mieszkań są bardzo zróżnicowane a niewątpliwym plusem jest fakt, że zwykle można je negocjować.

W nowych inwestycjach mieszkania najczęściej kupują ludzie młodzi, którzy są na etapie zakładania rodzin. Dla osób w wieku z przedziału 20-40 lat takiego osiedla będą, więc najbardziej wygodnym miejscem do mieszkania, gdyż będą oni sąsiadować ze swoimi rówieśnikami w podobnej sytuacji życiowej. Zwykle także pod taką grupę docelową dostosowywane są różne rozwiązania takie jak chociażby place zabaw czy obecność przedszkola.

Nowie mieszkanie, jakie sprzedaje deweloper to nieograniczona możliwość jego aranżacji od podstaw. Bardzo często jest możliwość wprowadzania zmian na etapie budowy i można przykładowo stworzyć sobie otwartą przestrzeń rezygnując z wybranej ściany działowej. Gdy kupujemy mieszkanie w stanie surowym możemy zaplanować wszystko wedle własnego gustu. Takie mieszkania mają także ten plus, że nie ma tam rur na ścianach czy widocznych kabli jak to było robione jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mieszkańcy będą też mieć schludne klatki schodowe, piwnice czy komórki lokatorskie.

Wiele mieszkań jest dzisiaj budowanych w taki sposób, że można zyskać dodatkową, dużą przestrzeń regeneracyjną. Na ostatnich piętrach projektowane są przestronne tarasy a na parterach można mieć dostęp do własnego dużego ogródka z zielenią.

Warto pamiętać także o tym, że zakup od dewelopera jest bezpieczniejszy bo przez okres pięciu lat mamy gwarancję na wady nieruchomości i deweloper jest zobowiązany usuwać usterki.

Zobacz również:

Jakie przyczyny finansowe przemawiają za zakupem nowego mieszkania?

Mieszkanie, jakie oferuje nam deweloper to zwykle bardzo dobra inwestycja na przyszłość. Lokale w nowoczesnych inwestycjach zwykle przez wiele lat utrzymują wysokie ceny. Za dobre pieniądze można je także wynajmować najemcom. Jeśli więc ktoś za kilka lat będzie chciał sprzedać takie mieszkanie z pewnością na tym nie straci. Obecnie budowanymi inwestycjami mieszkaniowymi zwykle zarządzają wspólnoty mieszkaniowe, gdzie zarząd wyłania się spośród mieszkańców ewentualnie zleca się te czynności firmie zewnętrznej. Mieszkanie we wspólnocie oznacza dużo niższe czynsze oraz posiadanie wpływu na wprowadzane zmiany i opłaty.