Jaka pościel będzie najlepsza dla niemowląt?

gimswiatki 0
Jaka pościel będzie najlepsza dla niemowląt?

Jaka pościel będzie najlepsza dla niemowląt? Kompletowanie wyprawki dla niemowlęcia wiąże się z podejmowaniem wielu różnych wyborów. Wpływają one zarówno na naszą wygodę, jak i na komfort dziecka. Warunkiem dobrego snu malucha jest nie tylko łóżeczko i odpowiedni materac, ale także skrupulatnie wybrana pościel. Jaka powinna być ta, która zapewni dziecku zdrowy i komfortowy sen? Podpowiadamy jakie kryteria powinna spełniać pościel, która będzie idealna dla naszego malucha. 

Wybieramy pościel dla niemowlaka

Pierwszym kryterium, na jakie musimy zwrócić uwagę przy zakupie pościeli dla niemowlaka jest jej rozmiar. Zanim więc wybierzemy się do sklepu z pościelą upewnijmy się jakie są wymiary materaca, który znajduje się w łóżeczku naszego malucha – jego wózku lub kołysce. Istnieje kilka rozmiarów pościeli najbardziej polecanych dla niemowlaka. Najczęściej wymieniane są modele w rozmiarze: 75×75, 90×120 lub 100×135. Szczególną uwagę warto zwrócić na tę ostatnią. Jest ona największa, dlatego może służyć maluchowi nawet do trzeciego roku życia. 

Stosunkowo istotną kwestią jest także kolor pościeli. W tej kwestii największą rolę grają oczywiście nasze indywidualne gusta, warto jednak pamiętać o kilku stosunkowo istotnych kwestiach. Dla najmłodszych maluchów warto wybierać pościel w jasnych kolorach ze względu na brak sztucznych i syntetycznych barwników. Grają tutaj rolę także aspekty praktyczne. Pościel dla niemowlaka będzie często prana, dlatego intensywne kolory najprawdopodobniej szybko zbledną. Jasna pościel jest w tym przypadku dużo praktyczniejszym wyborem. 

Jakie są rodzaje pościeli dla niemowlaka?

Kiedy odwiedzamy sklep z pościelą stajemy przed wyborem wielu rodzajów pościeli dla niemowlaka. Który będzie najlepszy dla naszego malucha i na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem? Przede wszystkim musimy pamiętać, że na pościel składają się zarówno poduszki, kołderki, prześcieradła, jak i poszewki i powłoczki, które na nie nakładamy. Rodzaje pościeli można pogrupować ze względu na wiele różnych kryteriów. 

Jednym z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest materiał, z którego pościel została wykonana. Ponieważ będzie ona służyła bardzo małemu człowiekowi, którego skóra jest bardzo delikatna, zadbajmy o to, aby materiał był jak najmilszy w dotyku. Istnieje wiele elementów, które mogą podrażniać skórę niemowlaka, dlatego zadbajmy o to, aby wybrana przez nas pościel nie zawierała grubych i gryzących szwów. Nie warto także inwestować w pościel z guzikami, dlatego że mogą one sprawiać maluchowi dyskomfort. Zamiast tego dobrym rozwiązaniem będzie przykryty materiałem zamek błyskawiczny. 

Na jaki materiał się zdecydować? Bardzo często wybór pada na bawełnę. Jest to materiał delikatny i naturalny, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. W sklepach z pościelą znajdziemy bardzo dużo rodzajów pościeli bawełnianej, ponieważ jest to materiał stosunkowo łatwy do utrzymania i przez to bardzo popularny. Bawełna jest odporna na pranie nawet w wysokich temperaturach, ponadto jest to materiał przyjemny w dotyku i bardzo delikatny. Wprost idealny dla skóry niemowlęcia. Nieco mniej popularnym, chociaż nadal polecanym wyborem jest pościel satynowa. Przeciwnicy tego rozwiązania deklarują, że jest to materiał chłodny w dotyku, jednak nie ma żadnych przeszkód przed zastosowaniem go w łóżeczku lub wózku niemowlaka. To rozwiązanie będzie szczególnie dobre latem, kiedy panują upały. Materiałem, którego warto unikać jest natomiast popularna kora, która charakteryzuje się chropowatą i nieprzyjemną fakturą. Ponadto stosunkowo szybko ulega zniszczeniu, więc na pewno nie będzie to pościel trwała. 

Istotną kwestią jest także rodzaj wypełnienia. Będzie ono miało niebagatelny wpływ na to czy pościel będzie ciepła, ciężka oraz czy nada się dla alergików. Wypełnienie z pierza jest naturalne i ciepłe, jednak może powodować alergię. Najbardziej uniwersalne i najbezpieczniejsze wydaje się wypełnienie syntetyczne. Jest ono hipoalergiczne i nie ma skłonności do odkształcania się.

Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu pościeli dla niemowlaka?

Jaka pościel będzie najlepsza dla niemowląt?
Jaka pościel będzie najlepsza dla niemowląt?

Podczas wybierania pościeli dla niemowlaka warto zwrócić uwagę na specyfikację poszczególnych elementów. Czego więc szukać w sklepie z pościelą? Elementy, które składają się na pościel dla najmłodszych to kołderka, kocyk, poduszka i śpiworek. Możemy zakupić wszystkie elementy osobno lub zdecydować się na cały zestaw. To na co powinniśmy zwrócić uwagę to materiał, łatwość utrzymania (w tym prania i prasowania), przeznaczenie oraz delikatność w dotyku.

Skóra niemowląt wymaga jak największej troski, dlatego pierwsza pościel powinna być wybrana skrupulatnie i z dbałością o szczegóły. Najlepiej zdecydować się na bawełnianą pościel z syntetycznym hipoalergicznym wypełnieniem. Bawełna jest naturalna i bardzo odporna na pranie nawet w wysokich temperaturach. Na początek najlepiej wybrać pościel w jasnym naturalnym kolorze, który nie ulegnie szybkiemu spraniu i nie będzie zawierał w sobie chemicznych i sztucznych barwników, które nie są korzystne dla skóry dziecka.