Skrytki sejfowe – wszystko, co musisz wiedzieć

gimswiatki 0
Skrytki sejfowe - wszystko, co musisz wiedzieć

Skrytki sejfowe – wszystko, co musisz wiedzieć – wiele osób coraz częściej decyduje się na wykorzystanie skrytek sejfowych, aby zabezpieczyć i ochronić drogie przedmioty przed kradzieżą. Nic dziwnego, bowiem jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Co więcej, skorzystanie z tej usługi nie jest aż takie drogie, dużo w tym przypadku zależy od banku, a także wielkości skrytki. Pomimo, że coraz więcej placówek decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania, niestety skrytki wciąż oferuje niewiele banków.

Czy każdy może posiadać skrytkę? Co możemy w niej trzymać? Czy skrytka może zostać otworzona przez bank bez naszej zgody? Odpowiedzi na te ciekawe pytania znaleźć można w tym artykule.

Czy każdy może posiadać skrytkę?

Należy zacząć od tego, że ze skrytki sejfowej w Warszawie mogą skorzystać tylko pełnoletnie osoby fizyczne i prawne, a także co warto podkreślić- jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości. Banki udostępniają skrytki zarówno osobom, które mieszkają w kraju, jak i tym, które posiadają miejsce zamieszkania za granicą. Cudzoziemiec musi posiadać ważny paszport, natomiast jeśli chodzi o rodaka, nie obędzie się bez dowodu osobistego. Wynajęcie skrytki sejfowej w Warszawie jest bardzo łatwe, a formalności ograniczone zostały do minimum. Warto wspomnieć, że umowę najmu może podpisać więcej niż jedna osoba, dlatego też skrytka może posiadać dwóch współwłaścicieli. Istnieje również możliwość ustanowienia pełnomocnictwa, wymaga to jednak formy pisemnej, a także wymagane jest uwierzytelnienie podpisu trzeciej. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w przypadku odwołania pełnomocnictwa, obowiązkowe jest wymienienie zamka i kluczy. Co więcej koszty ponosi najemca i musi być obecny podczas takiej operacji. W razie śmierci właściciela skrytki sejfowej w Warszawie, jej zawartość mogą przejąć spadkobiercy na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Co można trzymać w skrytce?

Skrytki sejfowe - wszystko, co musisz wiedzieć
Skrytki sejfowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Skrytka sejfowa w Warszawie z pewnością jest bardzo funkcjonalna, przydatna. Pomimo to, nie wszystko możemy w niej przechowywać. Przed skorzystaniem z takiej usługi należy najpierw określić wielkość schowka, podpisać umowę i wnieść opłatę. Czytając dokładnie całą umowę, z pewnością zauważymy dokładne informacje, jakie przedmioty mogą znajdować się wewnątrz. Przykładowo mogą to być chociażby ważne dokumenty, biżuteria, metale szlachetne, papiery wartościowe, drobne przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości lub po prostu pamiątki rodzinne, które mają dla nas wartość sentymentalną. Należy jednak pamiętać, że część rzeczy musimy wykluczyć. Do skrytki depozytowej nie możemy chować substancji wybuchowych, broni, narkotyków, substancji radioaktywnych, artykułów, które mogą ulec zepsuciu. W przypadku złamania zakazu jest to podstawa do rozwiązania umowy. W rzeczywistości jednak do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, bowiem w trakcie napełniania i opróżniania schowka klient przebywa samotnie w odpowiednim pomieszczeniu. Istotne jest, abyśmy wcześniej dokładnie zastanowili się, co będziemy przechowywać.

Czy ktoś może otworzyć naszą skrytkę?

Gdy wynajmujemy skrytkę sejfową w Warszawie mamy przekonanie, że nikt oprócz nas nie jest w stanie jej otworzyć. W tym dziwnym przekonaniu utwierdzają nas zapewne różne filmy kryminalne. Bandyci z reguły okradali jakieś miejsce, a następnie swoje łupy chowali w tych skrzynkach. W rzeczywistości nie wygląda to jednak tak kolorowo. Zgodnie z polskim prawem bank musi udostępnić skrytkę sejfową organowi, który prowadzi postępowanie karne w sprawie najemcy. Czyli jeśli Straż Graniczna, Służba Celna, Policja lub Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostarczy odpowiedni nakaz, wówczas skrzynka może zostać otwarta bez naszej zgody. Podobnie jest w przypadku komornika, który prowadzi w stosunku do nas postępowanie egzekucyjne. Co więcej, również bank może samodzielnie otworzyć skrytkę. Dzieje się tak w przypadku, gdy nie zapłacimy odpowiedniej ilości gotówki, a nadal użytkujemy z sejmu. Najpierw zostaniemy poproszeni o oddanie kluczy. Jeśli dana osoba nie reaguje, wówczas dojdzie do utworzenia skrytki bez naszej zgody. Jej zawartość zostanie złożona do depozytu.

Czy skrytka depozytowa w banku jest bezpieczna?

Bezpieczniejszego miejsca łatwo nie znajdziemy. Dodatkowo warto wiedzieć, że to dany bank odpowiada za ochronę skrytki. Jeśli z jej zawartością stałoby się coś złego, wówczas to właśnie bank musi zrekompensować poniesioną stratę, pomimo że tylko właściciel może znać wartość przedmiotów. Z reguły w umowie znajdziemy specjalny zapis, który określa klauzulę zadośćuczynienia. Zazwyczaj jest to po prostu wartość kilkudziesięciu średnich wynagrodzeń. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze rekompensata pokryje wartość rzeczy, które zostaną utracone. Dlatego w przypadku posiadania najbardziej cennych przedmiotów zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń. Należy wówczas sporządzić odpowiednią dokumentacja. Ze względu na ograniczoną ilość, znalezienie skrytki sejfowej w Warszawie nie jest łatwe. Dodatkowo skorzystać można z nich tylko w godzinach pracy banku. Przykładowo w zagranicznych instytucjach możliwe jest korzystanie 24 godziny na dobę.