Biuro rachunkowe

gimswiatki 0
Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe – Polacy coraz częściej otwierają własne firmy wybierając samozatrudnienie jako najkorzystniejszą dla nich formę współpracy z firmami. Nawet jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga prowadzenia księgowości, rachunków czy też ksiąg. W przypadku małej firmy gdzie wystawiamy tylko kilka faktur miesięcznie nie jest to skomplikowane, mimo to przedsiębiorcy bardzo chętnie decydują się przekazać te obowiązki profesjonalnym biurom rachunkowym. Jaki jest zakres ich prac? Wskażemy również na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe ( polecamy  https://www.wiol.com.pl  ) do prowadzenia Naszej księgowości.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

Podstawowym obowiązkiem biura rachunkowego jest księgowanie dokumentów sprzedażowych i zakupowych oraz przepływem środków finansowych. Każda wystawiona i opłacona faktura musi być odpowiednio zaksięgowana. Dla przedsiębiorców zadanie to może wydawać się trudne, stąd tak chętnie zlecają to wyspecjalizowanym podmiotom. Odpowiednio prowadzona księgowość w https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/uslugi/ pozwoli Nam zapłacić niższy podatek – im więcej faktur tzw. “kosztowych” tym mniejszy podatek zapłacimy z tytułu uzyskanego przychodu. Jednym z zadań biura powinno być wskazanie klientowi jakie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu i umieszczenie ich w rejestrze.

Prowadzenie podstawowej księgowości firmy to nie jedyna usługa oferowana przez biura rachunkowe. Proponują swoim klientom także usługi wymagające dużo większej wiedzy i doświadczenia. I tak możemy skorzystać z analizy ryzyk finansowych szczególnie przydatnej przed rozpoczęciem drogiego projektu. Biura tworzą również strategie finansowe oraz tworzą biznesplany dla zarówno mikro jak i dużych przedsiębiorstw.

Zakres współpracy z biurem rachunkowym powinniśmy ustalać indywidualnie i w zależności od Naszych potrzeb oraz kompetencji ludzi pracujących w danej firmie. Wiele biur, oprócz usług finansowych i księgowej, oferują również usługi prawne czy też doradcze a nawet prowadzą politykę kadrowo – płacową.

Wśród najczęściej spotykanych usług oferowanych przez biura rachunkowe wyróżnić możemy:

 • prowadzeniem ksiąg rachunkowych małych i dużych przedsiębiorstw;
 • prowadzeniem Ksiąg Przychodów i Rozchodów, dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i nie są zobowiązane do stosowania kasy fiskalnej;
 • prowadzeniem ewidencji przychodów i rozliczeniami podatków;
 • przygotowywaniem rozliczeń podatku dochodowego
 • rozliczaniem pracowników;
 • przygotowywaniem rozliczeń i raportów dla ZUS;
 • prowadzeniem ewidencji środków trwałych firmy;
 • reprezentowanie klienta w urzędach podatkowych i administracji publicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Błędnie prowadzona księgowość może narazić Naszą firmę na problemy nie tylko finansowe, ale również prawne z organami państwowymi. Przed złożeniem podpisu na umowie o współpracę warto sprawdzić kilka rzeczy.

 • Najważniejsze są kwalifikacje

Obecnie, aby otworzyć biuro rachunkowe https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/doradztwo-podatkowe/ nie wymaga się żadnych uprawnień – biuro rachunkowe może otworzyć każdy. Uwolnienie rynku dla nowych pracowników niesie za sobą konsekwencje, spada jakość oferowanych przez biura rachunkowe usług. By możliwie najlepiej zadbać o Nasze finanse warto dokładnie sprawdzić jakie kompetencje posiadają pracownicy biura. Podstawowym kryterium jest oczywiście ekonomiczne wykształcenie, odbyte kursy czy też uczestnictwo w cyklicznych imprezach branżowych. Podobnie jak w innych branżach, również w księgowości należy być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

 • Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC zawierane przez biuro rachunkowe chroni jej klientów od odpowiedzialności finansowej za ewentualne błędy popełniane przez biura rachunkowego. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń również tutaj zasada jest prosta, czym większa kwota ubezpieczenia tym lepiej.

 • Doświadczenie i specjalizacja

Przed podjęciem decyzji o wyborze biura rachunkowego warto zapoznać się z jego portfolio klientów. Każda branża jest specyficzna i w pewnym stopniu mogą różnić rozliczenia prowadzone przez biuro. Jeśli posiadamy firmę transportową warto szukać biura rachunkowego, które na co dzień rozlicza kilka firm z branży transportowej. Dobra znajomość reguł panujących w danym segmencie rynku może prowadzić do lepszego zarządzania finansami firmy. Podobnie sytuacja ma się w przypadku innych branż. Nie bez znaczenia jest również staż firmy na rynku. Biuro działające 10 czy też 15 lat na rynku jest dużo wiarygodniejsze niż dopiero co założona firma. Jej procesy i organizacja powinny być sprawniejsze, dzięki wielu laty pracy.

 • Zakres usług

Jasno należy określić zakres działalności, który będziemy potrzebować. Prowadząc jednoosobową działalność wystarczy nam podstawowa obsługa procesów księgowych – prowadzenie rejestru faktur i rozliczanie się z urzędami. Kierując dużą firmę produkcyjną możemy potrzebować pomocy w kwestiach kadrowych czy też rozszerzonego doradztwa finansowego. Przed zawarciem umowy należy szczegółowo zapoznać się z ofertą biura rachunkowego i wybrać tą, która oferuje usługi dzięki którym Nasza firma może się rozwinąć.