Adwokat zawód z przyszłością

gimswiatki 0
Adwokat zawód z przyszłością

Adwokat zawód z przyszłością – podstawowym zadaniem adwokata jest specjalistyczne przygotowanie dokumentacji swojego klienta, aby móc efektywnie reprezentować go przed sądem najwyższym. Osoby, które chcą wstąpić na drogę sądową, aby rozstrzygnąć spór powinny skorzystać właśnie z takiej usługi prawniczej. Dobry adwokat to 80% szans na wygraną sprawę.

Opłacany zawód, rozsądna ścieżka życiowa

kancelarie-adwokacka-ToruńNie od dziś wiadomo, że specjaliści, którzy świadczą usługi prawnicze, zarabiają wielokrotność minimalnej pensji krajowej. Zawód adwokat, szacuje się na liście najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce. Jednak, aby dojść do tego potrzeba wielu wyrzeczeń oraz kilkanaście lat poświęconych na naukę i pogłębianie swojej wiedzy.  Należy ukończyć studia i zdać aplikację adwokacką, którą znają tylko nieliczni. Kiedy już będziemy mieli dyplom w dłoni możemy zatrudnić się w kancelarii prawniczej i zarabiać od trzech do siedmiu tysięcy złotych miesięcznie. Jeśli jednak zdecydujemy się na walkę w pojedynkę, wyżej wspomniane zarobki mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie w skali miesiąca. Jest to wolny zawód, w związku z tym ciężko określić średnią wartość zarobków. W dużej mierze zależy ona od liczby klientów oraz efektywności w wykonywanej pracy.

Zawód przyszłości

Adwokaci, którzy świadczą usługi prawnicze potrzebni byli od zawsze i to raczej się nie zmieni. Zawód ten może trwać w nieskończoność, zakładając, że osoba podejmująca go będzie miała odpowiednie predyspozycje do tego. Teorii i suchych regułek może nauczyć się, ale czy to wystarczy? Absolutnie nie, w tym zawodzie większą część sukcesu stanowi charakter.

Adwokat zawód z przyszłością
Adwokat zawód z przyszłością

Adwokat musi być odważny, pewny siebie, nieugięty w dążeniu do celu. W kontakcie z klientami powinien być otwarty, szczery oraz komunikatywny. Ważną cechą w tym przypadku jest również umiejętność słuchania, bo tylko dzięki temu wiadomo jak wesprzeć osobę, która tej pomocy potrzebuje. Adwokat musi wykazywać się przede wszystkim empatią, dzięki której będzie potrafił wczuć się w sytuację klienta, oraz zrozumieć jakimi kieruje się uczuciami.

Adwokat w swoją pracę wkłada bardzo dużo czasu i wysiłku intelektualnego. Zawód ten ingeruje także w sferę prywatną. Często adwokaci nie potrafią oddzielić strefy zawodowej, od życia prywatnego, w związku z tym nierzadko przynoszą swoją pracę do domu. Całymi dniami i nocami siedzą i myślą nad sprawami, które akurat są przez nich prowadzone. Świadczone przez nich usługi prawnicze spędzają wielokrotnie sen z powiek.

Adwokatem może być tylko osoba o nieposzlakowanej opinii, niekarana, bez żadnych ograniczeń i zaburzeń w strefie psychiki. Adwokat nie powinien, udzielać pomocy, czy świadczyć usługi prawnej, w przypadku osób spokrewnionych lub takich, z którymi wiąże go jakaś silna więź, bowiem może kierować się uczuciami, przez co może pojawić się problem w konstruktywnym spojrzeniu na sprawę.

Czy każdy nadaje się na adwokata?

Jak już pewnie sporo z was zauważyło, aby świadczyć usługi prawnicze, potrzeba wielu lat przygotowań. W okresie studiów kształtuje się charakter potencjalnych kandydatów na prawników . Bywa tak, że często zmieniają swoje podejście do życia o 360 stopni. Praca adwokata związana jest także z codziennym kontaktem z ludźmi, nie tylko z klientem , ale także ze współpracownikami, oraz urzędnikami, w tej kwestii niezbędne mogą okazać się umiejętności interpersonalne oraz cechy przywódcze

Wady i zalety wynikające z podjęcia pracy jako adwokat

Plusy pracy adwokata:

+ceniony zawód, cieszący się dużym zaufaniem społecznym
+duże zarobki
+szeroko pojętą wolność (brak szefa, dowolność w wybieraniu spraw, do prowadzenia.)
+wysoka pozycja w społeczeństwie
+możliwość rozwoju
+możliwość założenia prywatnej działalności
+praca w wygodnych warunkach
+ poznanie wielu prawdziwych historii z życia

Minusy pracy adwokata

-adwokaci są narażeni na wiele niebezpieczeństw
-coś kosztem czegoś- zadowolony klient po wygranej sprawie oznacza również nowego wroga (przegrany w sprawie)
-praca w ciągłym stresie
-długie godziny spędzone w pracy
-trudne niekiedy konflikty etyczne i moralne
-terminy, presja czasu
-duże wymagania ze strony klientów

Warunki pracy
Jak wyżej wspomniałam – zawód adwokat jest wolnym zawodem. Jednak szacuje się, że większa część prawników pracuje w stałych godzinach, z wyjątkiem sytuacji w których potrzebni są na już. Nie zawsze można przewidzieć, kiedy nasz klient będzie nas potrzebował, jednak zawsze powinniśmy być w granicach rozsądku do jego usług.

Adwokat za swoją pracę odpowiada dyscyplinarnie przed sądem. Niekiedy, jeżeli krzywda wyrządzona na rzecz klienta jest spora, winowajca pomimo swojego tytułu może odpowiadać na mocy cywilnoprawnej za swoje czyny.

Możliwości zatrudnienia

Młodzi adwokaci po uzyskaniu uprawnień mogą szukać pracy w kancelariach innych bardziej doświadczonych adwokatów, których specjalizacją są usługi prawnicze. Adwokaci, jak wspomniałam wykonują tzw. zawód wolny, co oznacza, że nie są zatrudnieni na umowę o pracę. W zależności od wybranej drogi kariery różne są perspektywy rozwoju.