Sprzęt interkatywny

gimswiatki 0
Sprzęt interkatywny

Sprzęt interkatywny – świat w ogromnym tempie pędzi do przodu. Dlatego do postępu technologicznego, trzeba przygotować nasze pociechy już od najmłodszych lat. Należy przedstawiać nowoczesne rozwiązania nie tylko jako nową formę zabawy, ale także jako sposób na ułatwienie nauki czy też w przyszłości – pracy. Jednakże wprowadzanie do szkół nowoczesnych rozwiązań nie należy do najłatwiejszych. Nie każda bowiem szkoła ma na tyle środków finansowych, aby poradzić sobie z kosztami.

Wsparcie dla wszystkich

Sprzęt interkatywny
Sprzęt interkatywny

Największe wyzwanie stanowi to dla tych szkół, które znajdują się we wsiach, czy małych miasteczkach. Mają one bowiem ograniczony budżet. Dzisiaj jednak nie stanowi to takiego problemu, gdyż koszty można obniżyć nawet o 80%.

Program rządowy “Aktywna tablica” został stworzony właśnie po to, aby na pomoce technologiczne dla szkół było stać nie tylko wybrane placówki. Program realizowany jest od roku 2017 i ma zakończyć się w roku 2019. Łączna kwota, jaka przysługiwała na te lata, wynosiła 279 mln 428 tys. zł. Budżet państwa finansuje program, aż w 80%. Pozostałe 20% to wkład samorządów. Dla każdego roku przypisana jest odpowiednia kwota pieniężna:

 • W roku 2017 było to 84 mln zł
 • W roku 2018 – 70 mln zł
 • Na rok 2019 również przypisane jest 70 mln zł.

Kwota pieniężna, która zostanie wniesiona przez organy prowadzące szkoły, która powinna wynosić minimum 20%, stanowić będzie około 55 mln zł w ciągu 3 lat trwania projektu.

Co jest uznawane za wkład własny?

Wydawać by się mogło, że 20%, jakie ma stanowić wkład własny organów prowadzących szkoły, tyczy się tylko kwestii finansowych. Tymczasem, dopuszczalne są nie tylko wkłady w formie pieniężnej, ale także rzeczowe. O co konkretnie chodzi? Za wkład uważane są środki finansowe, które zostały przekazane przez szkoły na sfinansowanie pomocy dydaktycznych. Te jednak muszą podlegać wnioskowi programu. Wkład rzeczowy dotyczy głównie szkoleń dla nauczycieli. Są to jednak szkolenia dotyczące stosowania TIK związane z procesem nauczania. Co więcej, muszą być one przeprowadzone w czasie, kiedy udzielane jest wsparcie finansowe danej placówce. Innym wkładem mogą być także wszelkie urządzenia elektroniczne typu komputery.

Kolejną kwestią jest to, które szkoły będą mogły się ubiegać o wsparcie finansowe na zakup wyżej wymienionych pomocy. Program dotyczy szkół podstawowych. Jednakże wsparciu podlegają nie tylko szkoły publiczne, ale także prywatne. Na pomoc mogą liczyć również szkoły artystyczne, które kształcą na poziomie podstawowym.

Przedmioty objęte finansowaniem oraz ich wartość

Program obejmuje nie tylko tablice interaktywne, jak sugeruje jego nazwa. W ofercie znajduje się kilka innych sprzętów, spośród których mogą wybierać placówki. Szkoły mają do wyboru:

 • Projektory oraz projektory ultraogniskowe
 • Dotykowe Interaktywne monitory, których przekątna wynosić może najmniej 55 cali
 • Wszelkie urządzenia przekazujące dźwięk jak np. Głośniki
 • Tablice interaktywne (do wyboru: tablice z projektorem ultrakrótkoogniskowym lub bez projektora)

Jak zatem wygląda kwestia finansowa, na którą szkoły mogą sobie pozwolić? Najwyższa możliwa do otrzymania kwota to 14 tys. zł. Przy czym, wkład własny maksymalnie wynosić może 3,5 tys. zł (jest to 20% z łącznego kosztu całkowitego wsparcia). 17,5 tys. zł każda szkoła może otrzymać całościowo. Całość więc składa się z 80% finansowania programu oraz 20% wkładu samorządów.

W czym warto wybierać?

Należy pamiętać o tym, aby podczas wyboru nie kierować się oszczędnością i nie decydować się na większą ilość sprzętu technologicznego, kosztem jego jakości. Niestety często najtańsze produkty nie są zbyt żywotne oraz mogą zaskakiwać częstymi usterkami, oraz wadliwym działaniem. Niekiedy różnica w cenie jest niewielka, a jakość wykonania oraz działanie diametralnie różne. Należy mieć na uwadze częstotliwość użytkowania takiego sprzętu oraz możliwość korzystania przez najmłodszych, co podnosi ryzyko usterek.

Szkoły do wyboru mają kilka modeli monitorów interaktywnych, tablic oraz projektorów. Na początek warto przyjrzeć się monitorom. Różnią się ona nie tylko specyfikacją, ale także ceną. Podejmując decyzję, warto spojrzeć na takie parametry jak: jasność, głębia koloru, kontrast, rozdzielczość, czas reakcji matrycy, głośniki, ilość punktów dotyku oraz oprogramowanie. Którym monitorom warto się przyjrzeć?

 • Monitor TruTouch TT-6518VN
 • Monitor TruTouch 6516UB
 • Monitor TruTouch TT-6517FB
 • Monitor TruTouch TT-5515EX
 • Monitor BenQ RP-653K
 • Monitor BenQ RP-553K
 • Monitor TruTouch 7516UB
 • Monitor TruTouch TT-7017FB

Do wyboru jest także ogromna oferta tablic interaktywnych. W takim wypadku należy zwrócić uwagę głównie na takie parametry jak: obszar roboczy, powierzchnia, przekątna tablicy, oprogramowanie oraz punkty dotyku. Kupując zaś sam projektor multimedialny, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ogniskową.

Tutaj bowiem do wyboru mamy: standardową, krótką oraz ultra krótką projekcją. Oprócz tego warto przyjrzeć się takim parametrom jak jasność, rozdzielczość, kontrast oraz żywotność lampy. Innym wyjściem jest postawienie na kupno całego gotowego zestawu, czyli tablicy interaktywnej z projektorem. Wybierając zestaw, bez problemu można zmieścić się w kwocie 17,5 tys. zł.