Jak czyścić płytki drewnopodobne?

gimswiatki12 0
Jak czyścić płytki drewnopodobne?

Jak czyścić płytki drewnopodobne? Płytki drewnopodobne to bardzo ważny element aranżacyjny- wpływa on na wygląd naszej łazienki. Jeśli dobierzemy je w odpowiedni sposób, wówczas są gwarancją świetnego wyglądu pomieszczenia. Niestety musimy o nie dbać regularnie je czyszcząc.

Czym dokładnie są płytki drewnopodobne? W jaki sposób możemy myć płytki drewnopodobne? Jakie podstawowe zasady czyszczenia płytek drewnopodobnych warto znać? Które środki domowej roboty sprawdzą się do czyszczenia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Płytki drewnopodobne – co to jest?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować płytki drewnopodobne, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to odmiana płytek ceramicznych, które imitują wygląd tradycyjnego drewna. Możemy znaleźć ich wiele modeli. Ogromną popularnością cieszą się te, które przypominają panele czy też deski podłogowe. Co ciekawe, możemy je układać w dowolne wzory m.in. plecionka, szachownica, cegiełka, jodełka- w zależności od indywidualnych preferencji. Dlaczego jednak kafelki drewnopodobne cieszą się tak dużą popularnością? Otóż są one funkcjonalne, trwałe, jednocześnie odporne na zarysowania czy też uderzenia. Nie są wrażliwe na plamienie i zabrudzenia, w konsekwencji ich czyszczenie nie należy do najtrudniejszych (choć potrafi przysporzyć problemów). Tego typu płytki ceramiczne dekoracyjne charakteryzują się antypoślizgowością, odpornością na wilgoć, środki chemiczne, ścieranie, wysokie temperatury. Dlatego też są zdecydowanie korzystniejsze niż naturalne drewno, które co prawda jest wyjątkowe, jednak w praktyce okazuje się problematyczne.

W jaki sposób myć płytki drewnopodobne?

Skoro wiemy już, czym dokładnie są płytki dekoracyjne drewnopodobne, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy je wyczyścić. Jeśli chodzi o łazienkę- panuje tam stosunkowo duża wilgotność, a dodatkowo płytki narażone są na działanie warunków hydrobiologicznych, które nie są zbyt korzystne. Tamtejsze mikro-środowisko jest dość nietypowe- mnoży się pleśń, grzyby, bakterie, które to w późniejszym czasie osadzają się we wszystkich możliwych miejscach, jak chociażby w wannie, w kabinie prysznicowej, na fugach, a także na płytkach ceramicznych Outlet. Dodatkowo często powstają dość uciążliwe i trudne do usunięcia naloty z kamienia lub z mydła. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń możemy skorzystać zarówno z domowych sposobów, jak i ze specjalistycznych środków czystości.

Jakie podstawowe zasady czyszczenia płytek drewnopodobnych warto znać?

Jak czyścić płytki drewnopodobne?
Jak czyścić płytki drewnopodobne?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze płytki były czyste i pięknie się prezentowały, wówczas musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma systematyczność. Łazienkę powinniśmy czyścić regularnie. Zdecydowanie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być mycie przynajmniej raz w tygodniu. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której poziom zabrudzenia łazienki będzie zbyt wysoki, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z rozwojem szkodliwych bakterii. Dotyczy to wszystkich miejsc, jednakże w sposób szczególny narażone są te, które mają regularny kontakt z wodą. W przypadku łazienki są to okolice wanny lub obręb kabiny prysznicowej- warto mieć to na uwadze. Musimy także pamiętać o tym, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, bowiem ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie się poziomu wilgotności- warto mieć to na uwadze. Niezależnie od tego, w jaki miejscu czyścimy płytki, należy wziąć pod uwagę to, z jakich materiałów zostały one wykonane. W zależności od rodzaju stosuje się inne sposoby i środki, aby cieszyć się z czystej powierzchni. W sposób szczególny należy uważać na ostre narzędzia i na twarde gąbki- mogą one uszkodzić płytki, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Skuteczne środki domowej roboty – które z nich się sprawdzą?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób czyścić płytki drewnopodobne. Z pewnością godne uwagi są środki domowej roboty, które są stosunkowo tanie, łatwo dostępne, jednocześnie wydajne. W sposób szczególny zalecane są osobom, które z różnych względów wolałyby unikać środków chemicznego pochodzenia. Co ciekawe- mogą być one stosowane właściwie w każdym pomieszczeniu- w kuchni, w łazience lub w korytarzu, w zależności od indywidualnych preferencji. Jednym ze sposobów jest ocet spirytusowy. Specjaliści twierdzą, że jest on w stanie doskonale poradzić sobie z zabrudzeniami, które nagromadzone są w fugach. Dodatkowo pozbędziemy się brzydkich smug. Alternatywnym rozwiązaniem jest soda oczyszczona, która charakteryzuje się właściwościami czyszczącymi i zmiękczającymi, co w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie kamienia czy też innych zabrudzeń. Dość powszechny jest także kwasek cytrynowy. Aby móc go używać, musimy go rozpuścić w wodzie, a następnie umieścić w butelce z atomizerem, dodając do wcześniejszej mieszanki sodę oczyszczoną. Łącząc ze sobą te składniki możemy liczyć na świetny środek, który ma konsystencję podobną do pasty.