Najlepsze polskie miasta nad morzem

gimswiatki 0
Najlepsze polskie miasta nad morzem

Najlepsze polskie miasta nad morzem: północne wybrzeże kraju jest wypełnione szerokimi, piaszczystymi plażami i uroczymi nadmorskimi miasteczkami.

Sopot

Jest największym i chyba najbardziej ekstrawaganckim ośrodkiem nadmorskim w Polsce. Liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Znajduje się między Gdańskiem a Gdynia. Te trzy miasta tworzą tzw. Trójmiasto. Sopot jest znany ze swojego drewnianego pomostu (najdłuższego w Europie). Roztacza się z niego niesamowity widok na piaszczyste plaże i Morze Bałtyckie. Oferuje modne bary, restauracje, kluby i ekskluzywne hotele. Często zamożni Polacy odwiedzają Sopot. W Sopocie znajdują się typowe nadmorskie atrakcje, takie jak sklepy z goframi, stojaki z pamiątkami. Jedną z ważnych atrakcji jest też Krzywy Domek, przy głównej ulicy. Inspirowany jest rysunkami polskiego ilustratora książek Jana Marcina Szancera. Warto przejść się też po deptaku – Monciak. Co roku organizowany jest tu słynny Opener, festiwal muzyczny. Odbywa się co roku w lipcu na pobliskim lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Jurata

To popularna nadmorska miejscowość. Znajduje się na 35-kilometrowym Półwyspie Helskim. Oddziela Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego. Możemy tutaj łatwo dotrzeć pociągiem z Trójmiasta. Podróż trwa godzinę. Jurata jest idealnym miejscem na relaksujące spacery po zachodzie słońca. Można tutaj jeździć na rowerze, żeglować, uprawiać windsurfing i kitesurfing. Znajduje się też niedaleko akwarium fok (mieści się w Helu na końcu półwyspu). W lipcu i sierpniu jest oblegana przez turystów, dlatego zarezerwujemy miejsce z wyprzedzeniem.

Międzyzdroje

Najlepsze polskie miasta nad morzem
Najlepsze polskie miasta nad morzem

Znajdują się po zachodniej stronie polskiego wybrzeża. Położone są blisko granicy z Niemcami. Znane są z corocznego Festiwalu Gwiazd. Miasto przyciąga w lecie wielu polskich gwiazd filmowych i telewizyjnych. Mają swoją gwiazdę w Promenadzie Gwiazd. Inspirowana jest Hollywoodzką Aleją Gwiazd. Do innych atrakcji możemy zaliczyć muzeum figur woskowych, parki rozrywki dla dzieci i molo o długości 395 metrów. Molo ciągnie się w kierunku Morza Bałtyckiego. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni odwiedzić pobliski Woliński Park Narodowy.

Łeba i Ustka

Są słynnymi nadmorskimi miejscowościami, położonymi po dwóch przeciwległych stronach pięknego Słowińskiego Parku Narodowego. Słynie on z ruchomych wydm. Poruszają się z powodu silnych wiatrów. Występuje tutaj pustynny krajobraz. Park znajduje się na liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO od 1977 roku. Łeba oferuje wyjątkową mieszankę wysokiej klasy lokali, takich jak ikoniczny hotel Neptun. Znajdują się też tutaj tanie opcje jak pokoje do wynajęcia i mniejsze hotele. Z kolei w Ustce znajdują się dwie plaże (jedna wyróżnia się wysokim klifem, druga jest płaska). Są połączone przejściem dla pieszych na rzece Słupi. Dzieli miasto na dwie części. Możemy się też wybrać do licznych kawiarni i restauracji rybnych. Organizowany jest co roku festiwal fajerwerków (w lipcu).

Kołobrzeg

Słynie z historycznej architektury (m.in. XVII-wieczna latarnia morska i gotycka Bazylika Mariacka). Wielką popularnością cieszą się uzdrowiska, głównie wśród polskich i niemieckich turystów. Życie koncentruje się tutaj wokół portu, betonowego molo i promenady pełnej lodziarni, ogródków piwnych i stoisk z pamiątkami. Jeśli planujemy zatrzymać się tu na kilka dni, możemy popłynąć promem na Bornholm. Należy do Danii. Jest świetnym miejscem do jazdy na rowerze. Jeśli chcemy uciec od tłumów, wybierzmy się na długi spacer po plaży lub udajmy się do pobliskiej wsi Grzybowo.
Rewal
Jest znacznie mniejszy niż wcześniejsze ośrodki. Możemy się tutaj zrelaksować, nawet w miesiącach letnich. Długa, kremowo-biała plaża jest idealna na pikniki, plażowanie i popołudniowe spacery. Znajduje się zaledwie 2 kilometry od Trzęsacza. Można w nim podziwiać ruiny XV-wiecznego kościoła.

Dąbki

Jest dobrze strzeżonym sekretnym miejscem. Znajdują się w nim liczne hotele, prywatne wille i kempingi. Rozmieszczone są wokół rozległego lasu sosnowego. Dzieli wieś od wydm i szerokiej plaży. Co roku organizowany jest tu największy w Polsce turniej Frisbee, noszący nazwę SandSlash.

Polecamy szczególnie:

Gdańsk

Jest największym miastem Trójmiasta. Słynie z barwnej historii. Wielu turystów, odwiedzając Gdańsk, spędza dużo czasu na Starym Mieście, odwiedzając muzea i poznając historię. Było jednym z miejsc, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. To tutaj narodziła się Solidarność w latach 80.
Brzeźno jest jedną z najbardziej ruchliwych plaż. Znajduje się tutaj 130-metrowe molo. Mieści się tu też kilka znakomitych restauracji. Można tutaj wspaniale spędzić czas w lecie. Jest strzeżona przez ratowników. Ma też przebieralnię. W pobliżu plaży znajdują też cudowne bary, kawiarnie i restauracje. Można do niej dotrzeć tramwajem lub autobusem z centrum Gdańska. Ścieżka rowerowa na plażę jest idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów. Można zjeść pyszne lody.
Dalej na wybrzeżu od Brzeźna, mieści się wysunięta najbardziej na północ plaża Jelitkowo. Oferuje turystom niezwykły spokój. W pobliżu znajduje się dużo barów, kawiarni i lodziarni, otwartych w miesiącach letnich. W okolicy znajdują się też hotele, szkółki windsurfingowe i obiekty sportów wodnych i boisko do siatkówki plażowej.