Kamera cofania, jak działa i na co zwrócić uwagę przy kupnie

gimswiatki 0
Kamera cofania, jak działa i na co zwrócić uwagę przy kupnie

Kamera cofania, jak działa i na co zwrócić uwagę przy kupnie – kamery cofania, to bardzo przydatne i użyteczne urządzenia. Bardzo ułatwiają jazdę samochodem. Doceniają je kierowcy samochodów dostawczych, ciężarowych czy ciągników siodłowych. Widoczność w tego rodzaju pojazdach jest ograniczona. Kamery są więc bardzo pomocne. Sprawdzają się one jednak także w samochodach osobowych, znacznie zwiększając komfort prowadzenia. 

Na rynku spotkać można dużo modeli i rodzajów takiego sprzętu. Bardzo wiele koncernów samochodowych, fabrycznie montuje już kamery cofania w produkowanych przez siebie pojazdach. Starsze modele aut, zazwyczaj nie mają jednak fabrycznie zamontowanego tego rodzaju urządzenia. W takim przypadku kamerę można dokupić i zainstalować.

Kamera cofania, co to jest za urządzenie?

Kamera cofania to produkt, który pokazując obraz znajdujący się za autem umożliwia kierowcy cofanie. To sprytne urządzenie, uruchamia się podczas włączania wstecznego biegu. Kierowca na ekranie, widzi co dzieje się z tyłu. Znacznie zwiększa to jego pole widzenia. Jest to więc nieoceniona pomoc, przy wielu manewrach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kamera cofania, jak działa i na co zwrócić uwagę przy kupnie
Kamera cofania, jak działa i na co zwrócić uwagę przy kupnie

Ważne, by przy zakupie zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotną kwestią, jest to by kamera miała szerokokątny obiektyw, 120 stopni to minimum. Warto zwrócić też uwagę na matryce zastosowaną w danej kamerze. Najczęściej stosowane są matryce : CMOS (przekazują obraz słabszej jakości, ale są szybsze w działaniu), często można też spotkać matryce CCD (obraz w tym modelu jest dobrej jakości, ale działa wolniej) Istotnym kryterium podziału kamer, jest sposób ich podłączenia. Może to się odbywać bezprzewodowo, lub za pomocą kabli. Ta druga opcja, to świetne wyjście w samochodach osobowych. Obraz w kamerach podłączanych kablowo, jest dobrej jakości. Jego charakterystyką jest płynność obrazu i dokładność transmitowania danych. Zredukowana ilość szumów także jest tutaj istotna. Co prawda, kamera z kablami jest trochę trudniejsza w montażu. Jednak jest to do zrobienia, nawet jeśli na co dzień nie ma się do czynienia, z takiego rodzaju urządzeniami. Drugim sposobem podłączenia kamery, jest podłączenie bezprzewodowe. Warto przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie, sprawdzić jakiej jakości obraz widać na ekranie. Czasami bowiem  może być ona niezadawalająca. Warto zwrócić też uwagę na to, by kamera miała dobre podświetlenie. Jest to ważne, ponieważ źle oświetlona kamera nie będzie dobrze spełniać swej roli gdy jest ciemno. Bardzo wiele modeli ma wbudowane diody IR (podczerwień). Kamery cofania są też narażone na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze więc, jeśli kamera jest solidnie zrobiona i jest wodoszczelna. Należy pamiętać że im wyższy współczynnik IP, a jest to skala od 0 do 8 , tym kamera jest odporniejsza.

Sposoby zamontowania urządzenia

Najpopularniejszą  formą montowania kamery, jest umieszczenie jej na podszybiu. Wiele modeli, przystosowanych jest właśnie do takiego rozwiązania. Jednak producenci nie spoczęli na laurach. Do kupienia jest wiele rodzajów kamer, różnią się one od siebie także formą zainstalowania w samochodzie. Do kupienia jest m.in. model kamery cofania z pałąkiem, umożliwia on zamontowanie sprzętu na dachu lub na zderzaku. Istnieją też kamery, które wbudowane są w tablice rejestracyjne. Takie rozwiązanie sprawia, że nie trzeba wiercić w karoserii żadnych otworów. Na pewno jest to też rozwiązanie estetyczne, kamera właściwie nie jest widoczna. Można też spotkać modele montowane w otworze zderzaka. Część kamer dedykowana jest też określonym typom samochodów.

Jak i gdzie wyświetlić obraz z kamery

Kamera cofania, to urządzenie które rejestruje obraz. Jednak gdzieś przecież trzeba ten obraz wyświetlić. To zadanie ekranu, który umieszczony jest w kabinie samochodu. Często, do kamer dołączony jest ekran LCD, który należy zamontować np. na desce rozdzielczej. Wiąże się to jednak z koniecznością wygospodarowania wolnego miejsca w tym obszarze. Biorąc pod uwagę wymiary takiego ekraniku, to rozwiązanie dobrze sprawdzi się np. w samochodach ciężarowych gdzie miejsca jest po prostu więcej. Innym rozwiązaniem tego dylematu jest zamontowanie specjalnego lusterka, wyposażonego w ekran, na którym widać przekazywany z kamery cofania obraz. Takie lusterko trzeba dokupić, chyba że było ono w zestawie z kamerą.  Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie zabiera dodatkowego miejsca w samochodzie. Jest estetyczne. Podczas jazdy samochodem i tak przecież spoglądamy w lusterko. Można więc powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z wysokim komfortem użytkowania. Kolejna możliwość to wyświetlanie obrazu z kamery, na ekranie radia samochodowego które jest wyposażone w monitor. Bez wątpienia jest to bardzo wygodna alternatywa, dla specjalnie montowanych ekranów. Wygodna i estetyczna. Nie zabiera dodatkowego miejsca. Wszystko jest ładnie wkomponowane w wystrój samochodu. Wybór sposobu wyświetlania i odpowiedniego ekranu jest istotny z punktu widzenia wygody użytkowania kamery cofania.

Czy warto?

Kamera cofania to bez wątpienia urządzenie które zaoszczędzi nam wiele nerwów. Ułatwi prowadzenie samochodu i sprawi że niektóre manewry które być może wcześniej sprawiały problem, teraz będą łatwiejsze do wykonania. W końcu nikt chyba nie chce zarysować samochodu podczas parkowania auta koło sklepu. Na parkingu często dochodzi do stłuczek i kolizji. Korzystając z kamery cofania można tego uniknąć. Wgniecenia karoserii potrafią być naprawdę frustrujące. Bez wątpienia warto więc zainwestować w kamerę cofania. Pamiętać jednak należy by wybrać model i rodzaj sprzętu, który nam najbardziej odpowiada.