Jaki jacht żaglowy dla początkujących

gimswiatki12 0
Jaki jacht żaglowy dla początkujących

Jaki jacht żaglowy dla początkujących – żeglowanie zyskuje najwięcej zwolenników w sezonie letnim – pozwala nie tylko podziwiać piękne widoki, lecz również zdobyć pierwsze umiejętności za sterami. Osoby początkujące muszą jednak przestrzegać ścisłych zasad, dotyczących wyboru odpowiedniego jachtu żaglowego. Wynika to przede wszystkim z przepisów prawa, choć na uwadze musimy mieć również względy bezpieczeństwa.

Jacht dla osób bez uprawnień – co mówi prawo?

Kwestię poruszania się różnego typu pojazdami, czy to naziemnymi, czy wodnymi, czy lotniczymi, regulują w Polsce przepisy prawa. Jasno określają one, kto może prowadzić samochód bądź skutek. Podobnie jest z żaglami – błędem jest myślenie, że każdy może zasiąść za sterami żaglówki. Prawo dopuszcza w tym kontekście jeden wyjątek – osoby, które nie posiadają żadnych uprawnień, mogą prowadzić jacht o mocy silnika do 75kW i długości maksymalnej 13 metrów. Maksymalna prędkość ograniczona musi być konstrukcyjnie do 15 km/h. Teoretycznie na początek możemy więc wynająć żaglówkę o długości 13 metrów, nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z prowadzeniem tego typu pojazdów. Jak jest jednak w praktyce? Otóż specjaliści radzą, aby zaczynać od nieco mniejszych łodzi, których długość nie przekracza 8 metrów. Niektórym wydaje się, że to niewiele, jednak warto mieć na uwadze, że dopiero zdobywamy pierwsze umiejętności w tym zakresie. Dlatego też powinniśmy mierzyć siły na zamiary, jeśli chcemy, aby cała podróż odbywała się w bezpiecznych warunkach. Z czasem, nawet bez dodatkowych uprawnień, będziemy mogli poprowadzić większą łódź, jednak pamiętajmy, że w dalszym ciągu jej długość nie może przekraczać 13 metrów. Nie ma tutaj znaczenia, jak długo pływamy i jak szeroką wiedzę w tym zakresie posiadamy. Jeśli chcemy prowadzić większą łódź, będziemy musieli zdobyć niezbędne uprawnienia, czyli tak zwane patenty żeglarskie. Wymogiem do ich uzyskania jest zdanie państwowego egzaminu. 

Wyposażenie jachtu – czy warto zwracać na nie uwagę?

Jaki jacht żaglowy dla początkujących
Jaki jacht żaglowy dla początkujących

Chcąc prowadzić jacht, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie prawne. To one są tutaj najistotniejsze, tym bardziej, że nikt nie wynajmie nam łodzi bezprawnie, narażając się na odpowiedzialność. Niemniej jednak pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia jachtu. Nie wszyscy wiedzą, że łodzie tych samych producentów mogą być wyposażone w zupełnie inne akcesoria, które wpływają na jakość rejsu. Mają one znaczenie zwłaszcza z punktu widzenia samych pasażerów, którzy biorą w nich udział. W zależności od tego, kto będzie z nami podróżował, możemy zdecydować się na jacht z kabinami zamykanymi bądź taki, który nie jest w nie wyposażony. Jednocześnie musimy pamiętać, że im więcej akcesoriów posiada łódź, tym droższy będzie jej wynajem. Sytuacja wygląda analogicznie w momencie, gdy planujemy zakupić jacht na własność. Bardzo dobrze wyposażone jachty posiadają lodówkę, radio, telewizor, kuchenkę czy nawet pościel. Niemniej jednak udając się w krótki rejs, tego typu akcesoria z pewnością nie będą nam potrzebne.

Jacht do nauki dla początkujących – jaki wybrać?

Żeglowanie może stać się nie tylko sposobem na spędzenie wakacji, ale również prawdziwą pasją. Dlatego też niektóre osoby zainteresowane są zakupem własnej żaglówki bądź jej długoterminowym wynajmem. Czym się kierować w takim przypadku? Jaką łódź wybrać? Eksperci do spraw żeglarstwa mają w tym zakresie spójną opinię – tym prostsza żaglówka, tym więcej można się dzięki niej nauczyć. Początkujący żeglarz nie potrzebuje żadnych większych udogodnień, gdyż skupia się na zdobywaniu umiejętności, a nie na przykład na podziwianiu widoków podczas rejsu. Powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza że ceny prostych żaglówek są zdecydowanie niższe, niż tych zaawansowanych technicznie. Oczywiście, możemy zdecydować się na ten drugi rodzaj, jednak wtedy musimy liczyć się z dużym wydatkiem już na start. Zarówno zakup, jak i wynajem długoterminowy takich łodzi są naprawdę drogie.

Czy marka jachtu żaglowego ma znaczenie?

Eksperci z zakresu żeglarstwa zwykle posługują się nazwami marek żaglówek, wydając konkretne rekomendacje. Niemniej jednak przyzwyczailiśmy się do tego, że marka sama w sobie nie ma większego znaczenia – liczy się przede wszystkim jakość wykonania. Rzeczywiście, nie musimy sięgać po jachty żaglowe z wyższej półki – te przeznaczone są głównie dla osób, które posiadają już patenty żeglarskie. Tymczasem w momencie, gdy dopiero zaczynamy, powinniśmy skupić się przede wszystkim na niskiej awaryjności danego modelu. Daje to większą pewność, że posłuży on przez dłuższy czas. Zanim zdecydujemy się na wynajem czy zakup jachtu żaglowego, warto zapytać o poradę doświadczonego żeglarza. Podpowie on, jaki model jest naprawdę wart naszej uwagi. W przypadku wynajmu łodzi nie mamy aż tak wielu możliwości – musimy bowiem zadowolić się tym, co oferują nam lokalne firmy. Zwykle ich oferta jest stosunkowo bogata, jednak w dużej mierze zależy to od lokalizacji. Na Mazurach o wiele łatwiej wynająć wymarzony jacht dla początkujących, niż na przykład nad lokalnym jeziorem.