Ile pieniędzy będzie potrzebne do otworzenia nowego warsztatu samochodowego?

Ile pieniędzy będzie potrzebne do otworzenia nowego warsztatu samochodowego? Mechanicy samochodowi mający swoje warsztaty w Polsce nie mogą narzekać na brak zleceń. Jest to związane z faktem, że po naszych drogach każdego dnia poruszają się miliony samochodów, które prędzej czy później ulegają awariom. Sytuację tą potęguje fakt, że większość z nas korzysta na co dzień z samochodów mających kilka lub kilkanaście lat. W związku z tym mniejsze lub większe awarie są codziennością. Oczywiście dla użytkowników jest to negatywne zjawisko, ale dla mechaników to chleb powszedni.

Z uwagi na duży popyt, każdego roku w naszym kraju przybywa nowych warsztatów samochodowych. Będąc młodym mechanikiem po szkole samochodowej, warto zdobyć w pierwszej kolejności doświadczenie w innej firmie. Posiadając kilkuletni stać możemy rozpocząć działalność na własny rachunek. Należy się wówczas zastanowić z jakimi kosztami musimy się liczyć, zakładając nowe warsztaty samochodowe.

Koszty związane z adaptacją budynku

Rozpoczynając nową działalność gospodarczą jaką jest prowadzenie warsztatu samochodowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Posiadając własny dom i budynki, warto wykorzystać istniejące pomieszczenia i odpowiednio je zaadaptować. Praca we własnym budynku będzie miała ogromne plusy w szczególności na początku naszej działalności. Nie będziemy bowiem zmuszeni do opłacania dzierżawy lub najmu, który każdego miesiąca stanowi dość duże obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Początkowym kosztem będzie konieczność adaptacji budynku pod warsztat samochodowy. Wiąże się to między innymi ze wstawieniem odpowiednio dużych drzwi, wykonaniem kanału oraz montażem podnośnika pneumatycznego lub hydraulicznego. Musimy zadbać również o odpowiednie regały i półki, na których możliwe będzie przechowywanie narzędzi i urządzeń, a także aranżację poczekalni dla klientów, biura oraz pomieszczenia socjalnego z węzłem sanitarnym. Może być to bowiem konieczne podczas kontroli służb sanitarnych, takich jak SANEPID. Podczas adaptacji takiego budynku bardzo zadbać również o jego funkcjonalność, poprzez wykonanie minimum dwóch miejsc warsztatowych. Dzięki temu będzie mieli możliwość obsługi większej ilości aut i tym samym znaczne lepsze obroty firmy.

Podczas remontu budynku powinniśmy również zainwestować pieniądze w plac znajdujący się przed warsztatem. Możemy wybrać kostkę brukową lub zdecydowanie tańsze rozwiązania. Może to być na przykład grysik, który jest bardzo chętnie wykorzystywany przez auto komisy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozbędziemy się błota z placu i całość będzie wyglądało znacznie bardziej profesjonalnie. Z pewnością zostanie to również docenione przez klientów, którzy odbierając swoje samochody nie będą musieli odwiedzać najbliższej myjni w celu zmycia z karoserii zabrudzeń.

Zakup odpowiednich urządzeń

Ile pieniędzy będzie potrzebne do otworzenia nowego warsztatu samochodowego?

Naprawa samochodów to dość skomplikowane zajęcie, do którego potrzebujemy odpowiednich maszyn, urządzeń i narzędzi. Niestety większość z nich jest dość droga. Chodzi tutaj przede wszystkim o skomplikowane urządzenia do serwisowania klimatyzacji, wyważania kół po zmianie opon czy narzędzi wykorzystywanych do napraw silników i zawieszenia. Nie powinniśmy oszczędzać w tym aspekcie, ponieważ urządzenia i narzędzia niskiej jakości, mogą sprawiać nam dość duże problemy w przyszłości. Wykonane są zazwyczaj z materiałów o niskiej jakości, które ulegają częstym uszkodzeniom. Zakup narzędzi do warsztatu jest początkowo dość dużą inwestycją, która z pewnością się bardzo szybko zwróci. Warto wspomnieć również, że prowadząc warsztat samochodowy musimy liczyć się z tym, że cały czas będziemy musieli uzupełniać narzędzia. Część z nich podczas codziennego użytkowania zużywa się, przez co ich efektywność znacznie spada. Na rynku pojawiają się również nowe rozwiązania techniczne, które nierzadko wymagają podczas napraw zastosowania specjalistycznego sprzętu. W związku z tym, narzędzia i urządzenia oraz ich serwisowanie, należy wliczyć w koszty normalnej działalności każdego mechanika.

Marketing i reklama

Zakładając nowy warsztat samochodowy musimy liczyć się z tym, że nie będziemy znani. Musimy więc zainwestować w marketing, który sprawi, że nasz warsztat samochodowy stanie się rozpoznawalny w okolicy. Dzięki temu będziemy w stanie zyskać nowych klientów, którzy po solidnie wykonanej usłudze, z pewnością zostaną z nami na dłużej. Warto więc zorganizować początkowo aukcje promocyjną, na przykład po naprawie o określonej wartości, wymiana oleju gratis. Takie akcje promocyjne mają bardzo pozytywny wydźwięk i sprawiają, że w warsztacie samochodowym pojawiają się nowi klienci.

Najlepsze części samochodowe:

Powinniśmy zadbać również o odpowiednią stronę internetową i obecność naszego biznesu w social-mediach. Internet jest bowiem w dzisiejszych czasach pierwszym miejscem, w którym szukamy mechanika samochodowego, który mógłby naprawić nasze auto. Warto więc prosić klientów o wystawianie pochlebnych opinii o naszym warsztacie. Dzięki temu inni klienci będą mieli ułatwione zadanie i od razu zyskują do nas zaufanie. Stworzenie social-mediów możemy wykonać we własnym zakresie, dzięki czemu nie będzie to żadnym kosztem. W przypadku strony internetowej zdecydowanie lepiej zlecić to profesjonalnej firmie. Zwrot z takiej inwestycji nastąpi jednak bardzo szybko, ponieważ strona internetowa nie powinna być droga, a jej roczne utrzymanie jest bardzo tanie.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33