Czy dom z bali to dobra alternatywa?

gimswiatki 0
Czy dom z bali to dobra alternatywa

Czy dom z bali to dobra alternatywa? Długo zastanawiałeś się, czy kupić mieszkanie czy też zdecydować się na własny dom. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, tak więc każdy musi sam znaleźć dla siebie właściwe rozwiązanie. Ty wybrałeś komfort posiadania własnego kawałka ogródka czy też ziemi. Zatem będziesz budował własny dom.

Jeśli własny dom, to jaki?

To jest bardzo ważna kwestia do rozstrzygnięcia. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad jego kształtem, wyposażeniem czy wręcz umeblowaniem, powinniśmy najpierw rozstrzygnąć sprawę jego technologii. Warto prześledzić i przeanalizować najnowsze tendencje i oferowane technologie. Jeszcze kilkanaście lat temu tak naprawdę jedyną sensowną alternatywą był tradycyjny, murowany dom. Jednak postęp technologiczny jest olbrzymi i dzisiejszy rynek pozwala nam wybrać również inne, alternatywne rozwiązania. Dziś już mamy dostępne domy z bali, domy szkieletowe i temu podobne. Na etapie początkowym warto zastanowić się nad tym, w jakiej technologii powstanie nasz wymarzony dom.

Czy dom z bali to ciekawa alternatywa?

Czy dom z bali to dobra alternatywa
Czy dom z bali to dobra alternatywa?

To zależy oczywiście od naszych oczekiwań, preferencji i wręcz przekonań. Domy z bali na pewno charakteryzować się będą szybkim okresem budowy i ekologią. To są na pewno dwa podstawowe elementy przemawiające za skorzystaniem z takiego rozwiązania. Jeśli są one dla nas najistotniejsze, powinniśmy zdecydowanie bliżej im się przyjrzeć. Termin realizacji budowy z domu z bali będzie zdecydowanie krótszy niż w przypadku tradycyjnych, murowanych technologii, a poza tym będzie to powrót do przeszłości, do natury. Przecież w ubiegłych wiekach domy z bali (a więc po prostu drewniane domy) były podstawowym widokiem naszych krajobrazów. Ten surowiec był najbardziej powszechny, najtańszy i zarazem najzdrowszy. Widok drewnianych zabudowań był codziennością, a wiele z nich przetrwało do dziś.

Jakie zatem zalety posiadają domy z drewna?

Przede wszystkim domy z drewna są na pewno ekologiczne. Drewno jest w tym przypadku materiałem budulcowym naszego domu, a jednocześnie jest to naturalny surowiec występujący w przyrodzie. Jeśli marzymy o tym, by nasz dom był jak najbliżej natury, by był zbudowany z naturalnych materiałów – drewniane bale będą w tym przypadku idealne. Ponadto otrzymujemy bardzo zdrowy budynek, z oddychającymi ścianami, gdzie panuje rewelacyjny mikroklimat. To wszystko zapewnia nam dom wykonany z bali. Drugą niewątpliwą zaletą takiego domu będzie też krótszy czas trwania inwestycji budowlanej. Po prostu postawienie domu z drewnianych bali jest procesem krótszym od tradycyjnego sposobu budowania, opartym o mury z cegieł i betonu.

Czy dom z drewnianych bali ma jakieś wady?

Każde rozwiązanie i każdy proces ma zawsze elementy, które przemawiają na plus, jak i takie, które zniechęcają. Inwestor zawsze musi wziąć pod uwagę obydwie grupy argumentów. Istotną wadą domu z bali będzie na pewno konieczność częstszej dodatkowej impregnacji i zabezpieczenia konstrukcji. Drewno jest materiałem, który pięknie wygląda, jest zdrowe, ale wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym istotne będą kwestie związane z warunkami termicznymi, wilgotnościowymi i ich porównanie z innymi technologiami. Jeszcze podatność drewna na zagrożenia, jak choćby ogień i ewentualne zwarcie w instalacji elektrycznej, jest też kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę.

Czy trudno znaleźć firmę budowlaną, która taki dom wybuduje?

Rynek usług budowlanych jest w naszym kraju już bardzo mocno rozwinięty. Znajdziemy na nim wiele podmiotów, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością usług, jak i tez specjalizują się w konkretnych propozycjach czy rozwiązaniach. Nikogo nie dziwią już firmy, które w swojej ofercie mają przede wszystkim budowę domów szkieletowych czy też drewnianych. Taki sposób realizacji marzeń o swoim domu jest coraz bardziej powszechny i zyskuje coraz szersze grono entuzjastów. Argumenty, które ludzi przekonują do tego rodzaju inwestycji, są w tym przypadku różne. Mogą to być koszty budowy, czas trwania inwestycji budowlanej, jak i tez chęć posiadania i zamieszkania w zdrowym, drewnianym domu. Niemniej jednak znalezienie odpowiedniej firmy usługowej, która podjęłaby się realizacji takiego przedsięwzięcia, nie będzie nastręczać już żadnych problemów.

Czy warto zatem taką alternatywę rozważyć?

Oczywiście, że tak. Domy z bali, jak i każde inne rozwiązanie, są na pewno alternatywą do tradycyjnego sposobu budowy domu. Jak każda alternatywa mają swoje wady, jak i zalety. To od nas zależy jaką decyzję podejmiemy, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Nasz dom ma być przede wszystkim nasz, powinien spełniać nasze marzenia, powinien być w zgodzie z naszymi wizjami i przekonaniami. Jeśli jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, bardzo mocno akcentujemy w swoim życiu problemy ekologii i ochrony środowiska – dom z bali będzie idealnym wyborem. Łączy on w sobie elementy dbania o środowisko naturalne wraz ze zdrowym klimatem panującym w jego wnętrzu. Przecież niejeden z nas marzył o spędzeniu wieczoru w lesie, w leśnym, drewnianym domku, z zapachem igliwia i żywicy.