Kto płaci za dom opieki społecznej?

gimswiatki12 0
Kto płaci za dom opieki społecznej?

Kto płaci za dom opieki społecznej? Aktualnie powstaje coraz więcej domów opieki społecznej. Czym się one cechują? Jak wygląda codzienne życie w domach opieki społecznej? Kto jest zobligowany do płacenia za pobyt w takiej właśnie placówce? O tym wszystkim dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.

Czym cechują się domy opieki społecznej?

Domy opieki społecznej (popularnie zwane DPS-ami) są coraz częściej budowane. W takich właśnie placówkach przebywają osoby, które z rozmaitych powodów nie mogą mieszkać samodzielnie. O kogo jednak dokładnie chodzi na tej właśnie płaszczyźnie? Między innymi o ludzi starszych. Coraz częściej ma miejsce taka sytuacja, że te osoby nie mają nikogo bliskiego. W takiej sytuacji są skazane tylko na siebie, a nie zawsze mogą samodzielnie mieszkać w domu albo mieszkaniu. Szczególnie, jeśli są poważnie chore. W takiej właśnie sytuacji często dom opieki społecznej jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Kto jeszcze jest kierowany do takich właśnie placówek? Osoby przewlekle chore pod kątem somatycznym, a także psychicznym. W tym drugim przypadku nie ma możliwości, by dana osoba mieszkała sama. Wszak stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także na przykład dla sąsiadów itp. W domach opieki społecznej pracują zaś specjaliści, którzy wiedzą, jak sobie radzić w takich konkretnych sytuacjach. Jakie jeszcze osoby przebywają na terenie domów opieki społecznej? Chodzi o osoby, które są niepełnosprawne. Jeśli nie mają członków rodziny, którzy mogą się nimi zająć, to wtedy dom opieki społecznej jawi się jako jedyna alternatywa…

Sprawdź także:

Jak wygląda życie w domach opieki społecznej?

Osoby odpowiadające za ten aspekt dokładają wszelkich starań, by pensjonariuszom niczego nie brakowało do szczęścia. Warto zwrócić uwagę na czynnik, że pokoje są zadbane. Niektórzy są ulokowani w tak zwanych jedynkach. Dużo zależy od ich stanu zdrowia. Nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Inni mieszkają w pokojach z innymi osobami. Generalnie warunki są bardzo dobre. Jest czysto i schludnie. Pracownicy domów opieki społecznej dokładają zaś wszelkich starań, by ten stan rzeczy nie uległ zmianie. W związku z tym systematycznie dbają o czystość itp. O czym jeszcze nie można zapominać? Nie brakuje dobrego oraz jednocześnie zdrowego jedzenia. Bardzo często w domach opieki społecznej przebywają osoby mające kłopoty ze zdrowiem. Lekarz w porozumieniu z dietetykiem układają odpowiednie diety. Tak, by stan zdrowia danego Pacjenta poprawiał się, a nie ulegał pogorszeniu. Kucharze mają rozmaite wytyczne i oczywiście się do nich stosują. Nie brakuje także pomocy lekarzy, którzy systematycznie badają, przepisują odpowiednie leki itp. Jeśli ktoś ma na tyle dużo siły, to może uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na terenie domów opieki społecznej. Są to między innymi gry, konkursy, zabawy, wieczorki literackie itp.

Kto ponosi koszty utrzymania?

Warto zauważyć, że pobyt w domu opieki społecznej nie jest bezpłatny. Sporo osób zastanawia się, ktoś zaś ponosi koszty na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie. Co na ten temat mówi obecnie polskie prawo? W pierwszej kolejności pobyt jest opłacany przez mieszkańca. Na przykład z jego renty lub emerytury. Co dzieje się, kiedy dana osoba nie ma jednak w tym momencie żadnych dochodów? W dalszej kolejności do obowiązku jest pociągany małżonek. Jeśli zaś w domu opieki społecznej przebywa osoba małoletnia, to opłaty powinny być w wyznaczonym terminie regulowane przez przedstawiciela ustawowego konkretnego dziecka. Jeśli mieszkaniec domu opieki społecznej nie ma odpowiednich dochodów, tak samo jak jego cała rodzina (albo w ogóle nie ma w tym momencie żadnych bliskich, ponieważ takie sytuacje również mają miejsce), to wówczas koszty przechodzą na konkretne gminy (chodzi o podmioty, które skierowały mieszkańca do domu opieki społecznej).

Kiedy rodzina jest zwolniona z opłat?

W uzasadnionych przypadkach członkowie rodziny nie są zobligowani do tego, by płacić za pobyt w domu opieki społecznej. Kiedy jednak tak się właśnie dzieje? Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na małe dochody. Jeśli są one niskie (w przeliczeniu na jednego członka rodziny), to wtedy nie występuje taki właśnie obowiązek. Kiedy jeszcze taka sytuacja ma miejsce? Jeśli dana rodzina utrzymuje się tylko z jednego wynagrodzenia, to też nie ma konieczności opłacania pobytu innego członka swojej rodziny w domu opieki społecznej. Tak samo, jak w przypadku konkretnej familii, gdzie występują przypadki osób, które są ciężko, przewlekle chore.

Kiedy warto zdecydować się na dom opieki społecznej?

Kto płaci za dom opieki społecznej?
Kto płaci za dom opieki społecznej?

Zastanawiasz się, kiedy zdecydować się na dom opieki społecznej? Na przykład dla kogoś ze swojej najbliższej rodziny? To nigdy nie jest łatwa decyzja. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Dużo pracujesz i nie masz na tyle sporo czasu, by zajmować się chociażby ciężko chorym dziadkiem? Jeśli wymaga on zaś opieki 24 godziny na dobę, to w tej sytuacji nie ma innego wyjścia. Liczy się nie tylko czas, ale także odpowiednie umiejętności. Nie zawsze zatem dana osoba oddaje członka rodziny do domu opieki społecznej, bo nie chce się nim opiekować. Często po prostu nie ma takich możliwości….