Krematoria dla zwierząt – jak godnie pożegnać pupila

gimswiatki 0
Krematoria dla zwierząt - jak godnie pożegnać pupila

Krematoria dla zwierząt – jak godnie pożegnać pupila – każdy, kto doświadczył straty ukochanego zwierzęcia, wie, z jakim bólem i smutkiem wiąże się to doświadczenie. Niestety, kiedy bierzemy pod opiekę psa, kota, czy świnkę morską, musimy mieć świadomość, że te stworzenia, choć byśmy kochali je całym sercem, żyją dużo krócej niż ludzie i prędzej czy później przyjdzie czas pożegnania.

Aby łatwiej pogodzić się ze stratą i godnie odprawić ukochane zwierzę za Tęczowy Most, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez krematorium dla zwierząt. Niezależnie bowiem, czy żegnamy zmarłego członka rodziny, czy ukochanego pupila, opłakiwanie podczas pochówku pozwala na pogodzenie się z trudnymi emocjami i ostateczne zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. Dla osób, które chciałyby mieć okazję do spokojnego i godnego pożegnania swojego pupila, powstały  krematoria dla zwierząt. Przekonaj się, jakie usługi oferują, jaka jest ich cena oraz kto może z nich korzystać.

Czym zajmują się krematoria dla zwierząt? 

Krematoria lub spopielarnie to miejsca, w których ciało, po uprzednim przygotowaniu, zostaje przeniesione do specjalnego pieca i spalone. Następnie prochy umieszcza się w urnie. Krematoria dla zwierząt nie różnią się pod tym względem od tych, przeznaczonych dla ludzi. W całym procesie można uczestniczyć aż do zamknięcia drzwi pieca. Niektóre osoby, doświadczające szczególnie dużego bólu po śmierci pupila, mają możliwość spędzenia chwil na kontemplacji czy opłakiwaniu. Można także liczyć na szczere wyrazy współczucia i wsparcie emocjonalne pracowników krematoriów – przeważnie takie miejsca prowadzone są przez osoby kochające zwierzęta, mające doświadczenia związane z ich stratą. Dlatego też można liczyć na ich zrozumienie i pomoc, niezależnie od formy naszej własnej żałoby. Po spopieleniu, istnieje możliwość zabrania urny do domu. Krematoria dla zwierząt oferują także usługę spopielenia zbiorowego. Oznacza to, że nasz pupil zostanie skremowany razem z innymi zwierzętami. Jest to opcja zdecydowanie tańsza, dlatego często decydują się na nią osoby, dla których kremacja indywidualna jest poza zasięgiem cenowym. Wadą tego rozwiązania dla niektórych może być jednak brak możliwości odzyskania prochów, te są bowiem chowane w jednej mogile na cmentarzu dla zwierząt. Większość krematoriów oferuje bardzo różnorodne usługi, które mogą wzbudzić zainteresowanie osób, które prócz urny (lub zamiast niej) chciałyby zachować coś na pamiątkę swojego przyjaciela. Można np. poprosić o odcisk łapki lub kępkę sierści. Większość spopielarni oferuje także opcję nagrania procesu kremacji; jest to  szczególnie cenione, kiedy uczestnictwo opiekunów zwierzęcia w ceremonii jest niemożliwe.

Zobacz także:

Jaka jest cena usług oferowanych przez krematoria dla zwierząt? 

Usługi krematoryjne różnią się cenowo. Zależą one przede wszystkim od miejsca, które wybierzemy oraz ilości i jakości usług, jakie dane krematorium oferuje. Ważne, aby wybrać takie krematorium, które charakteryzuje się nieposzlakowaną opinią i wysokimi notami od byłych klientów. Zwróć zatem uwagę nie tylko na cenę, ale i opinie o pracownikach i jakości wykonanych usług. Zakres cenowy będzie tym wyższy, im bardziej spersonalizowane będą usługi. Jak już zostało to wspomniane, kremacje indywidualne są droższe od zbiorowych. Prócz tego, wiele zależy od rodzaju naczynia, w którym chcemy pochować naszego pupila. Urny klasyczne i proste będą na pewno tańsze od tych bogato zdobionych. Jeśli natomiast zamarzy nam się np. medalion z prochami naszego zwierzaka lub inny rodzaj “ozdoby”, wówczas także musimy się nastawić na dodatkowe koszta.  Kolejną kwestię stanowi wielkość zwierzęcia – ona także ma bowiem znaczenie podczas wyceny usług. Za kremację mniejszego zwierzęcia, np. świnki morskiej, chomika czy małego pieska (do 10 kg) zapłacimy ok. 400-800 zł. Jeśli natomiast zwierzę ważyło więcej niż 60 kg, cena kremacji może wzrosnąć nawet powyżej 1000 zł. Niektóre krematoria dla zwierząt oferują zwolnienia z opłat lub specjalne ulgi; dzieje się tak w przypadku, kiedy pochówek dotyczy np. psów-przewodników lub zwierząt asystujących w policji i wojsku.  Ostatnią kwestią jest opłata za usługi w święta oraz weekendy. Nie trzeba się domyślać, że za takowe trzeba dopłacić, przeważnie ok. 100-200 zł. 

Krematoria dla zwierząt – kto może skorzystać z ich usług?

Krematoria dla zwierząt - jak godnie pożegnać pupila
Krematoria dla zwierząt – jak godnie pożegnać pupila

Pogrzeby od zawsze pełniły funkcję rytuału mającego wspomóc żałobników w godzeniu się ze stratą. Śmierć ukochanego zwierzęcia zdecydowanie może zaś należeć do przeżyć niezwykle bolesnych. Krematoria dla zwierząt prócz wykonywania usług spopielenia zwierząt, stanowią zatem przede wszystkim miejsca, w których opiekunowie mogą godnie pożegnać swoich ukochanych pupili. Profesjonalny personel, pracujący w wysokiej jakości krematorium nie tylko zadba o odpowiedni pochówek, ale także zaoferuje możliwość przeżycia żałoby w taki sposób, jaki sami uznamy za stosowny. Możemy zatem towarzyszyć naszemu przyjacielowi do samego końca, spędzić z nim ostatnie chwile, a później zabrać jego prochy do domu lub zlecić pochówek na cmentarzu dla zwierząt, na którym możemy go odwiedzać. Wszystko zależy od nas samych.