Ile dziennie witaminy C powinniśmy przyjmować?

gimswiatki 0
Ile dziennie witaminy C powinniśmy przyjmować?

Ile dziennie witaminy C powinniśmy przyjmować? Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w naszym organizmie witamina C. Niemniej jednak nie do końca wiemy, ile rzeczywiście powinniśmy jej przyjmować na co dzień. Ile dziennie witaminy C powinniśmy spożywać, aby cieszyć się dobrą odpornością? Od czego zależy zapotrzebowanie na witaminę C? Odpowiadamy.

Dla dorosłego człowieka

Ile witaminy C dziennie powinien przyjmować zdrowy, dorosły człowiek? Lekarze twierdzą, że około 100 mg. Generalnie nie jest to więc zbyt duża ilość. Zwykle tyle witaminy C jesteśmy w stanie bez problemu dostarczyć wraz z pożywieniem. Skąd więc biorą się liczne reklamy suplementów diety z witaminą C? Czy jest to jedynie chwyt marketingowy? Niekoniecznie. Zapotrzebowanie na witaminę C rośnie na przykład w okresie zwiększonej zachorowalności. To oznacza, że czasie jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny powinniśmy jej spożywać więcej. Większe zapotrzebowanie na witaminę C wykazują również kobiety w ciąży, osoby starsze czy takie, które żyją w ciągłym stresie. Również alkoholicy, nałogowi palacze, osoby z chorobami przewlekłymi czy często chorujące powinny spożywać więcej witaminy C. Ile dokładnie? Na ogół lekarze rekomendują im dawkę 1000 mg dziennie. Niemniej jednak zapotrzebowanie na witaminę C może być w każdym przypadku nieco inne. Dlatego też powinniśmy udać się do lekarza, który zleci badania krwi określające poziom witaminy C w organizmie. Na podstawie wyników badań dobierze idealną, dzienną dawkę dla nas. Pomiędzy 100 mg, a 1000 mg jest bowiem istotna różnica. Choć witamina C w nadmiarze nie powinna zaszkodzić, nie warto przyjmować jej zbyt dużo.

Dawka dla dziecka

Ile dziennie witaminy C powinniśmy przyjmować?
Ile dziennie witaminy C powinniśmy przyjmować?

Ile witaminy C dziennie powinno zażywać dziecko? Tutaj rekomendacje różnią się w zależności od wieku malucha. Witaminę C możemy podawać nawet miesięcznym niemowlakom. W ich przypadku dawka nie powinna być wyższa, niż 25-40 mg na dobę. Oczywiście tutaj różnica również jest stosunkowo duża, dlatego ostateczną dawkę rodzice powinni ustalić z lekarzem. Na ogół 25 mg podajemy niemowlakom, natomiast dzieciom w okolicach 24. miesiąca życia – 40 mg. Od 2. roku życia możemy podawać dziecku witaminę C w dawce 50 mg. Jest to połowa dziennej dawki, która zalecana jest osobom dorosłym. Od kiedy możemy podawać dziecku witaminę C 100 mg dziennie? Lekarze twierdzą, że już od 5. roku życia, czyli stosunkowo szybko. W okresie od 2. do 5. roku życia możemy stopniowo zwiększać codzienną dawkę witaminy C. Pamiętajmy jednak, aby zawsze robić to w porozumieniu z lekarzem. Dotyczy to szczególnie dzieci, które borykają się z różnego typu schorzeniami. Schorzenia te to na przykład wady serca, choroby nerek czy wątroby. Zazwyczaj bowiem osobom z grupy ryzyka podajemy większą dawkę witaminy C, jednak w przypadku dzieci powinniśmy szczególnie uważać.

Źródła witaminy C

Wiedząc już, jaka dawka witaminy C jest nam zalecana, warto wiedzieć także, gdzie możemy jej szukać. Otóż najlepiej postawić na naturalne źródła witaminy C. Do tych najpopularniejszych należą oczywiście warzywa oraz owoce. Wśród warzyw witaminę C znajdziemy w brokułach, papryce czy w kalafiorze. Paprykę możemy spożywać na surowo – jest ona wtedy najlepszym źródłem witaminy C. Tymczasem jeśli chcemy postawić na owoce, to witaminę C znajdziemy przede wszystkim w cytrusach (pomarańcze, cytryny, mandarynki, grapefruity). Duże jej ilości znajdują się również w truskawkach oraz w kiwi. Jeśli lubimy egzotyczne owoce, to wybierajmy papaję, która jest bogata w witaminę C. Niewielkie jej ilości znajdziemy także w mięsie, głównie w podrobach. Możemy także postawić na nabiał – znajduje się w nim trochę witaminy C.

Jak suplementować witaminę C?

Jeżeli nie dostarczamy wystarczających ilości witaminy C wraz z pożywieniem, to zawsze możemy sięgnąć po suplementy diety. Do najpopularniejszych z nich należą oczywiście tabletki z witaminą C. Możemy je kupić w każdej aptece, ale również w sklepie spożywczym. Najtańsze wersje tego typu suplementów kosztują dosłownie kilka złotych. Niemniej jednak możemy również postawić na kompleksy witamin i minerałów. Kosztują one nieco więcej, ale dostarczają także inne, niezbędne nam pierwiastki. Najlepszym źródłem witaminy C będą zastrzyki, jednak musi je wykonać specjalista. Witamina dostaje się bowiem bezpośrednio do krwiobiegu, zatem działa najszybciej. W przypadku niemowląt i małych dzieci wybierajmy witaminę C w kroplach, które będą łatwe w dawkowaniu. Pamiętajmy jednak, aby przy doborze właściwego dla nas suplementu zwrócić uwagę na dawkę witaminy C, jaką ten zawiera. Czysta witamina C zazwyczaj dostarcza 1000 mg, czasem nieco mniej. Inaczej jest w przypadku kompleksów witaminowych. Zdarzają się suplementy diety, które pokrywają jedynie 25% zapotrzebowania dziennego na witaminę C. Zawsze patrzmy więc na ulotkę preparatu. Co istotne, wybierajmy, w miarę możliwości, leki, a nie suplementy diety. Jest to o tyle ważne, że leki są odpowiednio przebadane. Suplementy diety natomiast nie, dlatego nigdy nie wiemy, ile rzeczywiście witaminy C nam dostarczają.