Meble najważniejszy element każdego mieszkania i domu

Meble najważniejszy element każdego mieszkania i domu – dobieramy je przemyślanie i z największą starannością, aby nie tylko pięknie wyglądały, ale i służyły na lata. Nie jest to mały wydatek, ale nie są to też najczęściej wymieniane urządzenia w domu. 

Meble na chwilę czy na lata?

Meble muszą podobać nam się nie tylko w dniu zakupu, ale i za kilka lat. Urządzając mieszkanie chcemy, aby wchodzącym do niego, odwiedzającym zapierało dech w piersiach i aby czuli się oni u nas dobrze. My sami pragniemy czuć się jak w domu, być otoczeni ciepłem i przestrzennością. Aby dobrze urządzić mieszkanie, warto przeczytać poniższy artykuł.

Bardzo często zdarza się, że pieniądze przeznaczone na wykończenie mieszkania w praktyce nie starczają. Efektem tego jest zakup mebli, innych niż mieliśmy wypatrzone lub wybieranie tańszych, niższych jakościowo rozwiązań. Nie warto jednak podejmować takich decyzji zbyt pochopnie, gdyż znaleźć możemy wyjście z każdej sytuacji. Mimo to bez mebli nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i nikt nie wyobraża sobie życia na kartonach. Nie musimy jednak dokonywać zakupu wszystkich mebli od razu, po zakupie mieszkania.

Co jest niezbędne w mieszkaniu do prawidłowego funkcjonowania?

Bezapelacyjnie jest to toaleta, kuchenka, lodówka, a jeżeli chodzi o meble musi być to łóżko i szafka. Nie warto jednak kupować tych mebli bez zbytniego zastanowienia. Przed zakupem czegokolwiek, warto mieć w głowie przemyślany plan działania.

Jakie są style mieszkania, na których wzór możemy urządzić wymarzone gniazdko?

Styl prowansalski i anglosaski

Pierwszymi stylami, jakie przychodzą nam do głowy jest styl prowansalski i anglosaski. Dla osób urządzających mieszkania po raz pierwszy, z pewnością określenia te niewiele znaczą. Cechują się one elegancją i minimalizmem. Brak w nich jest miejsca na zbędne bibeloty i niefunkcjonalne gadżety.

Styl klasyczny lub nowoczesny

Możemy także wybrać styl klasyczny lub nowoczesny. Chcąc wybrać styl najbardziej nam odpowiadający, warto najpierw zastanowić się nad tym, jakie meble są dla nas niezbędne oraz które chcielibyśmy posiadać, bo nam się po prostu podobają.

Od czego zacząć?

Meble najważniejszy element każdego mieszkania i domu
Meble najważniejszy element każdego mieszkania i domu

Podstawą oczywiście jest łóżko (koniecznie wygodne, gdyż będziemy używać go codziennie, przez najbliższych kilka lat), stół i krzesła (chyba nikt nie wyobraża sobie jedzenia śniadania zawsze na stojąco), kanapa (na której możemy wyciągnąć nogi po pracy i poczytać dobrą książkę). Są to meble, o których trzeba pomyśleć w początkowym etapie urządzania mieszkania, gdyż bez nich nasze funkcjonowanie jest znacznie utrudnione i ograniczone. Gdy już wiemy jaki rodzaj kanapy i stołu jest naszym ulubionym, pora przemyśleć kwestie mebli dodatkowych.

Co dalej?

Czy chcemy mieć w salonie regał na książki i kawowy stolik? Czy w sypialni umieścimy szafkę nocną lub półki, jeżeli nie mamy wystarczająco miejsca? I jakie meble będą idealne do naszej kuchni? Pytania te mogą nie jedną osobę przysporzyć o zawrót głowy.

Gdzie kupować?

Pierwszym krokiem przy ich wyborze powinno być przejrzenie katalogów firm meblowych i najlepiej ich odwiedzenie w celu zobaczenia mebli „na żywo”. Wiele salonów meblowych posiada pomieszczenia, urządzone w gotowy sposób. Są to miejsca inspiracji dla wielu osób, w których ponadto możemy zweryfikować, czy połączenia kolorystyczne, które chcielibyśmy mieć w mieszkaniu są faktycznie dobrym pomysłem.

Meble drewniane a może metalowe?

Oglądając meble warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinny być one wykonane, gdyż jest to niezwykle ważne element. Mamy do dyspozycji takie materiały jak drewno, metal czy płyta. Jeżeli chodzi o ich wykończenia to mogą być to meble lakierowane, laminowane, ze skóry, z kamienia, a nawet z lakierobejcy. Nie warto tutaj sugerować się jedynie wyglądem, a poświecić chwilę na poczytanie opinii na temat tych materiałów lub dopytać ich użytkowników na przykład o kwestie czyszczenia.

Wybieramy kolory mebli

Ostatnim elementem wyboru mebli jest wybranie ich koloru. Tutaj mamy gamę bardzo szeroką i tak naprawdę ogranicza nas jedynie poczucie dobrego stylu, chcąc mieć harmonijny efekt końcowy. Tak naprawdę podstawę przy wyborze tego elementu, jest skupienie się na meblach centralnych. Należy to nich kanapa, łóżko, sofa, narożnik, czyli to, co stoi na środku pokoju i jest jego centrum. To właśnie do koloru tych mebli dobieramy dodatki. Obecnie panuje moda na minimalizm. Tak więc nie zaśmiecajmy pomieszczeń zbyt dużą ilością mebli, które tak naprawdę mogą okazać się zbędne i optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Ponadto zrezygnujmy z urządzeń masywnych i dużych, ze względu na to, iż możemy w takim pokoju czuć się przytłoczeni.

Bardzo istotnym elementem wyboru mebli jest sprawdzenie, jak czyszczą się one w praktyce. Przykładowo na lśniących powierzchniach widać odbity każdy palec, a ciemne meble bez problemu zbierają kurz. Meble w bardzo jasnych barwach nie sprawdzą się przykładowo do pokoju dziecięcego, gdzie mogą być bardzo szybko zabrudzone. Decydujmy się na rozwiązania proste i nieutrudniające nam życia, gdyż każdy pragnie zachować w swoim mieszkaniu ład i porządek. Na urządzenie mieszkania poświęćmy chwilę i zastosujmy się do powyższych rad, a na pewno będziemy zadowoleni efektem końcowym.