Pracownicy z Ukrainy – jak znaleźć pracownika zza wschodniej granicy?

gimswiatki 0
Pracownicy z Ukrainy - jak znaleźć pracownika zza wschodniej granicy?

Pracownicy z Ukrainy – jak znaleźć pracownika zza wschodniej granicy? Wzrastający deficyt pracowników w Polsce zmusza coraz większa ilość pracodawców do zatrudniania pracowników z Ukrainy, ta metoda ma wiele zalet. Przedsiębiorstwa decydujące się na przyjęcie do swojego grona takiej osoby zyskują przede wszystkim niższe koszty zatrudnienia, ponieważ nie ma co ukrywać, że często pracownicy z Ukrainy żądają o wiele  niższych stawek od Polaków za tą sama pracę.

Kolejny atut to uzyskanie rzetelnego i sumiennego pracownika dla którego najczęściej praca po godzinach to żaden problem, a nawet zaleta, ponieważ przybywszy oni w naszym kraju wyłącznie w celach zarobkowych, każda godzina pracy pozwala im polepszyć swój standard życia w ojczyźnie. Pracodawcy decydujący się na ten krok mają kilka możliwości do wyboru jeśli chodzi o poszukiwanie i rekrutowanie pracowników z Ukrainy.

Agencje pośrednictwa pracy

Pracownicy z Ukrainy - jak znaleźć pracownika zza wschodniej granicy?
Pracownicy z Ukrainy – jak znaleźć pracownika zza wschodniej granicy?

Coraz bardziej popularne agencje pośrednictwa pracy świadczą usługi polegające na wypożyczeniu pracowników z Ukrainy w celu wykonywania danej pracy. Szczególnie model ten sprawdza się przy pracach sezonowych na plantacjach. Gdzie w okresie zbiorów, zapotrzebowanie na pracowników jest wzmożone. Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy można zatrudnić wielu pracowników z Ukrainy, najczęściej nie martwiąc się o formalności, które są regulowane przez samą agencję. Jednak rozwiązanie to ma także swoje wady, gdyż przez cały okres pracy pracownika oprócz jego wynagrodzenia należy odprowadzać prowizje za jego wypożyczenie do agencji co zwiększa koszty zatrudnienia pracownika z Ukrainy. Dodatkowo taki pracownik nie jest Twoim pracownikiem, a więc istnieje ryzyko tego, że będzie on wykonywał o wiele gorzej od swoich kolegów powierzona prace, gdyż nie będzie przywiązany do firmy. Dodatkowo często działalność agencji zatrudnienia polega na opłatach z obu stron, co wiąże się, ze pracownicy z Ukrainy o lepszych kompetencjach często nie chcą korzystać z takich usług, gdyż tracą oni w ten sposób swoje ciężko zarobione pieniądze. Agencje pracy są dobre, aby wypróbować ten rodzaj rozwiązania kryzysu z pracownikami na naszym rynku, jednak nie jest to korzystnie i dobre rozwiązanie na dłuższa metę. Pomimo wielu ofert agencji, często też zdarza się, że firma nie może znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko, ze względu na podobne kwalifikacje pracowników.

Ogłoszenia na portalach internetowych poświęconym poszukiwaniu pracy i pracowników.

Kolejnym pomysłem na poszukiwanie pracowników z Ukrainy jest wystawianie ogłoszeń na portalach internetowych zajmujących się wystawianiem takich ogłoszeń. Jednak należy pamiętać o tym, że często pracownicy z Ukrainy nie znają dobrze naszego języka zwłaszcza w piśmie, dlatego gorzej im jest poruszać się po tego typu portalach. Także poziom wiarygodności takich ogłoszeń dla pracowników z Ukrainy jest niski, ponieważ chcąc skorzystać z ogłoszenia, muszą oni zawierzyć pracodawcy i wyemigrować niemalże w ciemno do naszego kraju nie mają pewności czy zostaną oni zatrudnieni. Często pracownicy z Ukrainy nawet nie wiedza o istnieniu takich portali krajowych z ogłoszeniami pracy, dlatego skuteczność takich poszukiwań może być bardzo znikoma. Biorąc pod uwagę koszty związane z wystawianiem ogłoszeń należy przed podjęciem takich kroków dokładnie rozważyć ta decyzje o umieszczaniu ogłoszeń związanych z poszukiwaniem pracownika z Ukrainy na tego typu portalach. Pracownik z Ukrainy to aktualnie jedna z najlepszych inwestycji firmy w zasoby ludzkie.

Strony z ogłoszeniami dedykowane wyłącznie dla pracowników z Ukrainy.

Zamysł tego rozwiązania jest podobny do poprzedniego, jednak zasięg i docieralność do pracowników z Ukrainy jest znacznie większa. Obecnie w internecie funkcjonuje z powodzeniem kilka portali przeznaczonych wyłącznie do wystawiania ogłoszeń o poszukiwanych pracownikach z Ukrainy. Ich znajomość wśród samych obcokrajowców jest o wiele większa, większość z nich posiada założone profile, które ułatwiają także pracodawcy decyzje o zatrudnieniu danej osoby na dane stanowisko. Internet w dzisiejszych czasach umożliwia nam wiele rzeczy, także komunikację z przyszłymi pracownikami z Ukrainy, którzy mogą się okazać ratunkiem dla naszego przedsiębiorstwa w czasach kryzysu z zatrudnieniem w naszym kraju. Dlatego korzystanie z wyspecjalizowanych stron pomaga dotrzeć do najbardziej zainteresowanych w naszym kraju bez żadnych pośredników. Takie rozwiązanie daje możliwość w pełni wykorzystania potencjału pracowników z Ukrainy, a samym pracownikom daje gwarancje zatrudnienia przez firmę, z którą mogą się wcześniej zapoznać.

Zatrudnienie pierwszych pracowników z Ukrainy zawsze wiąże się z pewnymi obawami, jednak odpowiednie przygotowanie się do tego procesu oraz pozytywne nastawienie może ułatwić wiele dla jednej jak i drugiej strony. Zatrudniając pracowników z Ukrainy warto nastawić się na pozyskiwanie jak najbardziej wartościowych pracowników, którzy oprócz swoich rąk do pracy wnoszą także do naszej firmy zaangażowanie oraz wiedzę, która może stać się nieocenionym nabytkiem w trakcie wspólnej współpracy zarówno dla pracownika z Ukrainy jak i samego pracodawcy oferującego miejsce pracy w naszym kraju.