Odzież BHP w Twojej firmie – krótki poradnik

gimswiatki 0

Odzież BHP w Twojej firmie – krótki poradnik – zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, zabezpieczające ich przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz w sposób jasny i klarowny poinformować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Tyle w kwestii prawnej. Pytanie jednak, z jakiego materiału powinna być zrobiona odzież BHP i czy na pewno trzeba ją kupować? Poniżej krótki poradnik.

Materiał wykonania odzieży roboczej

Odzież robocza czy też odzież ochronna mogą być wykonana z różnych materiałów, ale wszystkie posiadają bawełnę jako główny składnik. Stuprocentowy udział bawełny w składzie materiału cechuje odzież tak zwaną drelichową, która dzięki temu jest lekka i przewiewna. To najbardziej popularny rodzaj odzieży BHP wśród przedsiębiorców, dodatkowo występuje on w wielu kolorach i gramaturach. Można kupić także odzież roboczą bawełnianą z domieszką innych włókien syntetycznych, dzięki czemu zmienia się jej właściwości. Taka odzież nie tylko chroni przed zabrudzeniami, ale też ma wodoodporne lub też olejoodporne właściwości. Dzięki zmieszaniu z syntetycznymi włóknami, taka odzież bhp łatwiejsza jest do czyszczenia, przez co szybciej można usunąć z niej zabrudzenia. Oczywiście, należy pamiętać, że wybór konkretnej odzieży BHP, z danego materiału powinien być podyktowany przede wszystkim przeznaczeniem czyli branżą dla jakiej dokonujemy zakupu. Dla specyficznych grup zawodowych polecana jest odzież bawełniana wykonana z innych tkanin jak polar, flanela, stylon czy polipropylen, z którego wykonuje się odzież jednorazową.

Wynajem – skuteczna alternatywa

Polski rynek odzieży ochronnej i roboczej jest już bardzo rozwinięty, istnieje na nim kilkadziesiąt firm dostarczających odzież BHP dla przedsiębiorstw. odzieży roboczej. Rynek ten, rozwinął się do tego stopnia, że oprócz możliwości zakupu odzieży roboczej, jest również możliwość wynajmu takiej odzieży. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw przepisom Kodeksu Pracy oraz potrzebą właścicieli firm. Dbając o bezpieczeństwo i ochronę pracownika, należy zapewnić im odzież wykonaną z wysokiej jakości tkanin, nie powodującą podrażnień oraz dającą poczucie komfortu nawet w bardzo trudnych warunkach. Nie jest to zadanie proste, dlatego firmy coraz chętniej decydują się na doradztwo w zakresie wyboru odzieży BHP. Profesjonalne podmioty zajmujące się sprzedażą takiego asortymentu, posiadają w sprzedaży ubrania dla pracowników branży spożywczej (odzież HACCP), kuchni, zakładów rzemieślniczych, mechaników samochodowych, a także osób pracujących w warunkach niebezpiecznych, jak ślusarze, spawacze. W ofercie firm dostarczających odzież ochronną jest także odzież dla osób narażonych na szkodliwe substancje chemiczne (odzież kwasoochronna, antyelektrostatyczna, spawalnicza).

Wynajmować czy kupować?

Wynajem odzieży BHP z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ korzyści płynące z takiego rodzaju usługi są dobrze duże. Przede wszystkim zapewniamy pracownikom czysty i schludny wygląd a przy tym duże bezpieczeństwo w miejscu pracy. Utrzymanie ciągłości w przekazywaniu odzieży pracownikom wymaga dużo czasu a często wiąże się z koniecznością oddelegowania do tego obowiązku konkretnego pracownika a nawet pracowników. Ciężko, żeby wszystkie kwestie związane z odzieżą roboczą wykonywała jedna osoba, kiedy zakład produkcyjny zatrudnia 1000 pracowników. Do tego dochodzi ciągła rotacja pracowników, zmianowość pracy czy też uszkadzanie się odzieży. Stąd tak chętnie, duże podmioty powierzają zadania związane z kwestiami odzieży BHP, wyspecjalizowanym, zewnętrznym podmiotom. Oferują one nie tylko możliwość, szybkiego dostarczenia odzieży, ale również usługi ich czyszczenia oraz naprawy. To duże ułatwienie dla firm. Planując zaopatrzenie firmy w odzież ochronną, warto zapoznać się ofertą wynajmu takiej odzieży. Może się okazać, że rozwiązanie to jest dużo bardziej opłacalne i wygodne niż nieustanne kupowanie odzieży.

Zobacz koniecznie :

Dla kogo wynajem jest najkorzystniejszy?

Wynajem odzieży BHP jest najkorzystniejszy dla firm, które do swojej pracy potrzebują najbardziej zaawansowanej odzieży. Używana w ciężkich warunkach, podatna na zabrudzenia może szybko ulec zniszczeniu i narazić firmę na kolejne koszty. O jakich branżach mowa? Są to między innymi przedsiębiorstwa energetyczne, konstrukcyjne czy też huty szkła. Dodatkowo zaliczyć można wszystkie branże, gdzie często używany jest smar jak wszystkie zawody mechanika. Optymalnym rozwiązaniem dla takich firm są pakiety usług, obejmujące usługi pralnicze, wykonywanie koniecznych napraw oraz regularne dostarczanie nowej odzieży. Wynajem gwarantuje, że wszyscy pracownicy dostaną właściwą odzież, która będzie regularnie prana i serwisowana.  Dodatkowo, jest on atrakcyjniejszy cenowo niż regularne zakupy odzieży BHP. Warto, więc zapoznać się z ofertą wynajmu takiej odzieży przez profesjonalne podmioty działające na rynku.