Jaką kosiarkę wybrać – elektryczną czy spalinową?

gimswiatki12 0
Jaką kosiarkę wybrać - elektryczną czy spalinową?

Jaką kosiarkę wybrać – elektryczną czy spalinową? Już niebawem zaczyna się sezon wiosenny, a to dla wszystkich miłośników ogrodu jednoznacznie oznacza rozpoczęcie prac ogrodniczych, które będą polegały na posadzeniu ulubionych kwiatów, krzewów oraz dbania o idealny stan trawnika. Praca w ogrodzie wymaga systematyki i determinacji by zarówno domownicy, jak i goście odwiedzający nas zawsze byli zachwyceni stanem naszego ogrodu.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele urządzeń, które pomagają nam w dbaniu o nasz ogród. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, którego nie może zabraknąć w każdym ogrodzie, jest kosiarka do trawy. Osoba planująca dokonać zakupu kosiarki może wpaść w zakłopotanie, widząc dosłownie setki modeli tego urządzenia. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać kosiarkę do swojego ogrodu w taki sposób, by w najlepszy sposób wpasowała się w nasze potrzeby. Wybór najczęściej pozostaje pomiędzy dwoma typami kosiarek  do trawy – kosiarką spalinową i kosiarką elektryczną . Którą więc wybrać?

Dlaczego kosiarka do trawy jest taka ważna w codziennej pielęgnacji naszego ogrodu?

Bez względu na to, czy nasz ogród to zaledwie mały skrawek zieleni, czy dysponujemy bardzo dużym terenem zielonym, kosiarka  pozwoli na szybkie i sprawne uporanie się z rosnącą w szybkim tempie trawą. Oprócz kwestii estetycznej, która jest jedną z najważniejszych determinant naszego dbania o ogród, przycięta trawa ma lepszy kolor, a także jest zdrowsza.

Kosiarka spalinowa

Jaką kosiarkę wybrać - elektryczną czy spalinową?
Jaką kosiarkę wybrać – elektryczną czy spalinową?

Kosiarka spalinowa jest urządzeniem, którego sercem, główną aparaturą jest nóż wrzecionowy. To właśnie on odpowiada za cięcie trawy w naszym ogrodzie do wymaganej wysokości. Kosiarki spalinowe można podzielić na kosiarki z napędem oraz bez napędu. Decydując się na model z napędem, pozwala na koszenie nawet dużych połaci terenu bez wykorzystania dużej siły fizycznej. Prościej mówiąc, kosiarki poruszają się, wykorzystując jednostajną prędkość, a operator urządzenia ma za zadanie odpowiednie kierowanie urządzenia w taki sposób, by pokryć koszeniem całą powierzchnię. Na rynku kosiarek z napędem są obecnie dostępne również modele z kilku stopniową przekładnią, od której zależy szybkość jazdy takiej kosiarki. Kosiarka spalinowa bez napędu jest natomiast urządzeniem, do którego niezbędne jest wykorzystanie większej siły fizycznej, jednak za pośrednictwem modelu bez napędu właściciel będzie mógł dokonać koszenia w sposób bardziej precyzyjny – w końcu to on prowadzi urządzenie. Kosiarki bez napędu są również lżejsze, co ułatwia takie manewry jak skręcanie oraz cofanie. Taki model jest dobrym wyborem, w momencie, kiedy teren, który wymaga przystrzyżenia jest równy i pozbawiony wgłębień oraz pagórkowatości. Jeżeli natomiast nasz teren jest mocno nierówny, warto zainwestować w kosiarkę z napędem, co znacznie ułatwi manewrowanie po takim ogrodzie. Decydując się na kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na moc silnika urządzenia. Najpopularniejszym wyborem do domowych ogrodów jest kosiarka do trawy wyposażona w silnik o mocy pomiędzy 4 a 6 km. Tego typu kosiarka jest w stanie kosić szerokość pół metra przy jednym przejeździe. Silniki dostępne w ramach kosiarki spalinowe mogą być dwu lub czterosuwowe. Wybierając model dwusuwowy, należy nastawić się na dużą eksploatację oraz głośną pracę. Czterosuwowy odpowiednik natomiast jest znacznie cięższy, ale cichszy i bardziej oszczędny. Kosiarki spalinowe to dobry wybór dla wszystkich tych osób, które mają do koszenia dużą powierzchnię. Kosiarka spalinowa zapewni sprawne i łatwe wykonanie pracy.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna jest coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w pracy w ogrodzie domowym, jak i większych połaciach terenów zielonych. Kosiarki do trawy w formie elektrycznej są częściej wybierane ze względu na swoją znacznie większą zwrotność niż odpowiednik spalinowy, a także cichszą pracę oraz lekkość urządzenia w porównaniu do kosiarek spalinowych. Kosiarka elektryczna pozwala na rozwinięcie mocy do 2000W. Taka moc jest jak najbardziej wystarczająca, aby w sprawny sposób obsługiwać kosiarkę elektryczną do trawy. Tego typu kosiarki działają w oparciu o energię elektryczną, w związku z tym do uruchomienia urządzenia niezbędny jest stały dostęp do prądu. Dlatego właśnie tego typu urządzenia są wyposażone w długi kabel, który pozwala na koszenie trawy w miejscach nawet bardzo oddalonych od źródła prądu. Na rynku występują również kosiarki elektryczne wyposażone w akumulator, co uniezależnia właściciela od prądu. W takich sytuacjach jednak akumulator może wystarczyć jedynie na około 1 do 2 godzin pracy. Po tym czasie niezbędne jest naładowanie urządzenia. Posiadając kosiarkę elektryczną z akumulatorem, dobrą praktyką jest zakup drugiego akumulatora, który będzie wykorzystywany zamiennie  w momencie, kiedy pierwszy akumulator zostanie naładowany. Kosiarki elektryczne są dobrym pomysłem dla tych właścicieli ogrodów, którzy nie dysponują dużą powierzchnią, a dostęp do energii elektrycznej nie sprawia im problemu. Kosiarki elektryczne są też bardziej ekologiczne i lżejsze niż odpowiednik spalinowy.